14 Temmuz 2016 #5958478

İş Bankası Eksik Bakiye Devri

2 aydır hesabımda 454 TL borç görünmesine rağmen 500 TL limitli kredi kartımdan alışveriş yapamıyorum. Kısacası benim 46 TL'm nerede? Ödeme yapmaya gittiğimde 454 TL olan borç bir anda bankamatikte 500 TL kusura fırlıyor.


Bunun sebebini öğrenmemiz için sizin o kutsal telefonla iletişim için müşteri hatlarınız var değil mi? Tabi ulaşabilene! İzmir-Çeşme şubeyi onlarca kez aradım fakat bir Allah'ın kulu dahi açmıyor. Hemen sıkıntıma çözüm getirilmesini talep ediyorum!

Eda 2.001 Okunma

Cevaplar

  • Eda20 Temmuz 2016

    Akşam 7 buçukta bir defa aramakta sizin ayıbınız!

  • İş Bankası Temsilcisi14 Temmuz 2016

    Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli müşterimizin sitenizde yer alan Bankamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine Bankamız sisteminde kayıtlı iletişim kanalları üzerinden en kısa sürede bilgi verilecektir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili öneri ,istek ve şikayetlerinizi Bankamız kurumsal internet sitesinde yer alan ‘Bize Ulaşın’ linkinden ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefondan Çağrı Merkezimize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası A.Ş. Müşteri İlişkileri Birimi

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön