02 Aralık
#13106890

İş Bankası Beni Terörist İlan Edip Hesabı Kapattı

Birkaç ay önce İş Bankası hesabımdan Bitstamp Bitcoin borsasındaki hesabıma Bitcoin almak için para göndermek istemiştim. Birkaç saat sonra İş Bankası yetkilisinden bir telefon geldi ve bu işlemi yapamayacaklarını belirterek işlemi iptal etmemi istediler. Ben de iptal ettim. Arkasından birkaç gün sonra ikinci bir telefon daha geldi ve beni şubeye çağırdılar. Şubeye gittim bana yasal olmayan bir işlem yaptığımı ve hesaplarımın kapatılacağını söylediler. Oysa Bitcoin almak veya satmak ile ilgili Türkiye'de yasal bir engel yok ve hatta yerli Bitcoin borsaları spor kulüplerine sponsor olabiliyor. İşbankası ile imzaladığım sözleşmeleri de inceledim ve Bitcoin alımım ile ilgili ihlal edebileceğim herhangi bir madde bulamadım. Bana bildirilmiş herhangi bir sözleşme değişikliği de yok. Bana bu kararın genel merkeze ait olduğunu ve kendilerinin herhangi bir şekilde değiştiremeyeceklerini söylediler. Gerekli itirazları yapmama rağmen bir sonuç alamadım. İşbankası beni terörist ilan etti. Hesabımın tarafımca kabul edilmiş herhangi bir sözleşme maddesine aykırılık ve de yasadışı herhangi bir eylemim olmamasına rağmen keyfi bir şekilde kapatıldığını düşünüyorum. İş Bankası yetkililerine defalarca ihlal ettiğim sözleşme maddesi nedir diye sormama rağmen cevap da veremediler, daha önce de belirttiğim gibi genel merkez kararı olduğunu vurguladılar. Çocukluğumdan beri kullandığım İş Bankası ile bağım keyfi bir şekilde koparılmıştır. Bu bağı genel merkez müşterilerini hiçbir şekilde önceden uyarmadan ve herhangi bir yasadışılık belirtmeden yapmıştır. Aynı işlemi sorunsuz Garanti Bankası'ndan hesap açıp yaptım. Ama İşbankası Bitcoin alımı yapan kişiyi terörist ilan edip itibarsızlaştırdıktan sonra keyfi ilişki kesiyor. İş Bankası Genel Merkezden şikayetçiyim! Hesabımı geri istiyorum!

Barçın Barçın 531 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Barçın04 Aralık

    Merhaba, bugün İşbankası'ndan aldığım cevap aynen şu şekildedir:Bankamız nezdindeki hesaplarınız Bankacılık Hizmetleri sözleşmesinin “Müşterinin Sözleşme hükümlerine uymaması, Bankanın hizmetlerini kötüye kullanması, hesapların amacı dışında kullanılması, iflası, Kredi Kartı limitinin aşılması veya diğer haklı nedenlerin bulunması halinde, Bankanın bildirim yapmak suretiyle, müşteri adına açılan hesapların tamamının veya bir kısmının kullanımını kesmeye/kapatmaya ve/veya Sözleşmeyi feshetmeye yetkili olduğu” hükmüne istinaden kapatılmıştır. Bankamız uyum politikaları gereği tekrar hesap açılması, Anında Bankacılık ve kartların kullanımı uygun görülmemektedir. Bilgilerinize sunarız. İşbankası'ndan aldığım cevap hala benim neyi ihlal ettiğimi açıkça belirtmiyor. Kötüye kullanma diyor ama ne yaparak kötüye kullanma ve bu kötüye kullanma hangi kriterlere göre yapılmış. Yüzüme söyledikleri terörist olma şüphesi ağır bir suçlama. Niye suç duyurusunda bulunmuyorlar? Niye yabancı kripto para borsalarına para gönderen binlerce insan bu "suç"tan tutuklanmıyor? Bu cevap beni tatmin etmedi. Keyfi bir uygulama vardır. Açıkça ihlal ettiğim bir durum yoktur. İşbankası'ndan şikayetçiyim.

  • İş Bankası Temsilcisi03 Aralık

    Değerli Müşterimiz bize ilettiğiniz mesajınızın tarafımıza ulaştığını ve incelemelerin başlatılması adına kayıt altına alındığını belirtmek isteriz. Değerlendirmelerimiz hakkında kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.isbank.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefon şubemiz yardımı ile bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası Müşteri İlişkileri Birimi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler