11 Haziran
#12097134

İş Bankası Bankamatik Şikayeti!

İş Bankası Eskişehir adalar Migros bankamatiğinde param sıkıştı hala yatırılmadı. Daha sonra bankamatik çalıştı ama benim param hala yok. Hesaba para geçirmek bu kadar zor mu? Ne zaman param yatacak merak ediyorum 2 gün oldu. Müşteri hizmetlerini aradım 3 kere bununla ilgili birime ulaşılamıyormuş. Acil dönüş bekliyorum.

Seda Seda 373 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Seda14 Haziran

    5 gün oldu hala param hesabıma geçmedi. Bu kadar ilgisiz olmanız da ayrı bir olay zaten yıllardır kullandığım bankasınız ama bu kadar ilgisiz olmanız beni şaşırtıyor. Çarşamba günü aradınız Cuma'ya kadar yatırılacak paranız dediniz ama yatmadı. Rezillik.

  • İş Bankası Temsilcisi12 Haziran

    Değerli Müşterimiz bize ilettiğiniz mesajınızın tarafımıza ulaştığını ve incelemelerin başlatılması adına kayıt altına alındığını belirtmek isteriz. Değerlendirmelerimiz hakkında kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.isbank.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefon şubemiz yardımı ile bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası Müşteri İlişkileri Birimi

Ziyaretçi Yorumları