İş Bankası 3D Secure Onaylanmadı!

Samet Samet1 hafta önce

İş Bankası'ndan hem kredi kartı hem de banka kartım üzerinden internetten alışveriş yapmak istediğimde 3D doğrulama yapılamadı, bankanız işlemi onaylamadı vb. Hatalar alıyorum bu hatayı çok kez aldım ve bir çok site de denedim. 

Müşteri hizmetleri hiçbir şekilde çözüm sunamıyor, şubeye gittiğimde onlarda bir şey bilmedikleri için internetten alışveriş kısmını kapatıp açmakla yetinip müşteri hizmetlerini arayın diyorlar, bir bilgili gelip şu sorunu çözsün, bir müşteri olarak bu sorunu benim çözmemi mi bekliyorsunuz? 

Hatalardan bir kaçı ekte görüldüğü gibidir. Hatanın çözülüp tarafıma aranılarak ve E-posta yoluyla bilgilendirme yapılmasını rica ederim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Samet 4 gün önce

Bir sorunu çözemediniz bu nasıl bir müşteri memnuniyetidir. Müşteri mi çözsün sorunları.

İş Bankası Logo İş Bankası 1 hafta önce

Değerli Müşterimiz bize ilettiğiniz mesajınızın tarafımıza ulaştığını ve incelemelerin başlatılması adına kayıt altına alındığını belirtmek isteriz. Değerlendirmelerimiz hakkında kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve isteklerinizi www.isbank.com.tr internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefon şubemiz yardımı ile bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası Müşteri İlişkileri Birimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler