13 Şubat 2014

İş Bankası Şube Görevlisinin Yarattığı Mağduriyet!

Samsun'da ikamet ediyorum. Kredi kartımı interaktif kanallara açılmasını istedim ancak kartımın aktivasyonu Samsun Çarşamba ilçesinde olduğu için imza eksikliğinden dolayı beni Çarşamba şubesine yönlendirdiler.

Şubeye bu işlem için gittiğimde bireysel bölümdeki 7 numaralı çalışan arkadaşımız işlemi sağladığını aktardı sonra internet bankacılığını kullanmaya çalıştığımda kartımın sadece hesap bölümünün açıldığını kredi kart bilgilerimin aktifleştirilmediğini öğrendim oysa ki ben İş Bankası Çarşamba şubesine gitme amacım zaten kredi kartımın bakınız özellikle belirtiyorum İş Bankası'nın kredi kartını kullanıyorum nasıl bu şekilde bir eksiklik yapılabilir?

Sema 136 Okunma

Cevaplar

  • İş Bankası Temsilcisi13 Şubat 2014

    Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli müşterimizin sitenizde yer alan Bankamızla ilgili mesajı incelendi ve konuyla ilgili olarak kendisine Bankamız sisteminde kayıtlı telefonlarından geri dönüş yapılarak açıklamalarımız aktarıldı. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi Bankamız kurumsal internet sitesinde yer alan ‘Bize Ulaşın’ linkinden ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefondan Çağrı Merkezimize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası A.Ş. Müşteri İlişkileri Birimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön