02 Mayıs 2013

İş Bankası Maaş Hesabımdan Hesap İşletim Ücreti Aldı!

Maaşlarımız İş Bankası'na yattığı için zorunlu olarak bu bankayla çalışıyorum. Bankayla çalışmamızın karşılığında burada yeni bir hesap açılarak EFT ve hesap işletim ücretlerinin alınmayacağı söylendi.

Ben önceden zaten bir İş Bankası hesabım olduğunu belirtmeme rağmen banka personeli yeni bir hesap açmak zorunda olduklarını, diğerinin açık kalmasında hiçbir sakınca olmadığını belirtti. Bu ay eskiden açmış olduğum hesabımdan 2 yarıyılın tamamına ilişkin hesap işletim ücreti kesildiğini fark ettim.

Bankaların oynadığı oyunlara alet olmak istemesem de hakkımı da onlara yedirmeyeceğim. Buradan kendilerini deşifre etmenin yanı sıra, Tüketici Hakem Heyeti'ne de gereken itirazımı bugün yaptım.

Sercan 47 Okunma

Cevaplar

  • İş Bankası Temsilcisi02 Mayıs 2013

    Değerli müşterimizin sitenizde yer alan Bankamızla ilgili mesajı incelendi ve konuyla ilgili olarak müşterimizin kayıtlarımızda bulunan e-posta adresine açıklamalarımız iletildi. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili öneri, istek veya şikayet mesajlarınızı, Bankamız kurumsal internet sitesinde yer alan ‘Bize Ulaşın’ linkinden ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefondan Çağrı Merkezimize iletebileceğinizi belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası A.Ş. Müşteri İlişkileri Birimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön