15 Mart 2013

İş Bankası Kesintilerin İadesini İstiyorum!

Elimde bulunan 300 tl limitli, iş'te üniversiteli kartımı 4 yıl önce, kart masrafı yok, hiç bir ücret yok diyerek elime verdiniz. 4 yıldan sonra şubenize öğrenci belgesi getirmeniz gerektiğini söylediniz. Yeni yönetmeliğe göre azami süresi dolan öğrencilere , öğrenci belgesi verilmiyor.

Sene başında 40 tl kart ücreti kestiniz. Mevduat hesabıma 2 kez 20 lira yatırıldı (toplam 40 tl) Bu miktarıda kestiniz. Benim banka kartım yok, limitim 300 lira, 3 ayda ödediğim masraf 80 lira, yaşadığım yer kasaba , atm var btm yok.Ücretlerimin iadesi talep ediyorum. Aksi halde hesaplarımı kapatacağım.

Ümit 43 Okunma

Cevaplar

  • İş Bankası Temsilcisi15 Mart 2013

    Değerli müşterimizin sitenizde yer alan Bankamızla ilgili mesajı incelendi ve konuyla ilgili olarak müşterimizin kayıtlarımızda bulunan e-posta adresine açıklamalarımız iletildi. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili öneri, istek veya şikayet mesajlarınızı, Bankamız kurumsal internet sitesinde yer alan ‘Bize Ulaşın’ linkinden ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefondan Çağrı Merkezimize iletebileceğinizi belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası A.Ş. Müşteri İlişkileri Birimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön