İş Bankası Hakem Heyeti Kararına Uymuyor!

Şenol Y. |

Trabzon Tüketici Hakem heyeti başkanlığının 26.02.2013 ve 394480 sayılı kararı ile ödenmesi gereken para 4 ayda ödenemedi. Bankayla yapılan görüşmede yanlışlık olduğu belirtilmiş ve 1 gün sonra aranmış. Ancak kaliteli bankacılık anlayışı olarak ödenmesi gereken paradan 90 TL işletim ücreti kesilmiştir. Böyle kaliteli banka ancak Türkiye'de faaliyet gösterebilir.

Etiketler :

Hesap İşletim Ücreti

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Şenol Y.
    28 Haziran
    19:46

    kaç kere mesaj atıldı ama dönen olmadı. Kredi için arandı, Kredi kartı için arandı, internet bankacılığı için arandı ama sorunumla ilğili arayan olmadı. Bankanın gözü okadar dölmüşki kanun dinlemez olmuş.

  • Şenol Y.
    22 Haziran
    20:10

    banka çok ilgisiz işlem kayıtlarını incelemek 5 dakikasını almazdı. icra yoluyla yasal faizi ile birlikte alacağım. teşekkürler.

  • Şenol Y.
    22 Haziran
    20:06

    banka hiçbir şekilde iletişime geçmedi.sadece otomatik atılan standart mesaj gönderildi.çok ilgisiz ve ... bir banka.

  • 19 Haziran
    10:25

    Değerli müşterimizin sitenizde yer alan Bankamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır. Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği; müşterimize konuyla ilgili incelemelerimiz sonucunda en kısa sürede bilgi verilecektir.

    Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili öneri, istek veya şikayet mesajlarınızı, Bankamız kurumsal internet sitesinde yer alan ‘Bize Ulaşın’ linkinden ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefondan Çağrı Merkezimize iletebileceğinizi belirtmek isteriz.

    Saygılarımızla,
    Türkiye İş Bankası A.Ş.
    Müşteri İlişkileri Birimi