06 Eylül 2013

İş Bankası Ek Hesap Faizi Hesaplaması!

İş Bankası ek hesabımdan 1 günlük 87, 90 kuruş kullandım. Bireyselden internet şubesinden 1 günlük faiz hesaplamasını rica ettim. 0075 buldu. Bende böyle hesapladım ancak internet şubesinde, 30 kuruş yansıtılmış yani 4 günlük.

Şuan ki rakam hatalı. Eskiden kalan ek hesap borcumda yok. Rakam şimdilik küçük ama 2 bin 3 bin TL kullanıp bunu 10 gün sonra ödemeyi planlayıp böyle bir şey olduğunda 10 TL değil 40 TL ödemek zorunda kalacağız. Allah'tan bu konularda titizimdir iyi ki de bakmışım. Hatta geçen ay ki faizden bile şüpheliyim.

Hakan 7.539 Okunma

Cevaplar

  • Hakan06 Eylül 2013

    Ek Hesap faizinin hesaplamasında önem arz eden valör uygulaması aşağıda açıklanmıştır. Bankacılıkta valör, faiz hesaplamalarında faizin hesaplanmasında esas alınan tarihi ifade etmektedir. Valör, hesaptan çekilen paralar için işlemin yapıldığı işgünü, hesaba yatırılan paralar için ise izleyen ilk iş günüdür. Örneğin, Pazartesi günü yapılan bir para yatırma işlemi, Salı gününden itibaren faiz işlemesini sona erdirir. Bankacılıktaki bu genel uygulama dolayısıyla, Ek Hesap borcuna mahsuben gün içinde yatırılan tutarlar bir sonraki iş günü valörü ile işlem göreceğinden, Ek Hesaptan çekilen tutar aynı gün yatırılsa dahi, ertesi iş gününe kadar faiz işletilmektedir. Resmi tatil günlerinde vadesiz hesaba yatırılan paralar da izleyen işgünü valörü ile işlem görmektedir. Bu bağlamda, 05.09.2013 tarihinde ek hesap limitinizi kullandığınız tutar için aynı gün ödeme yapmanız durumunda 06.09.2013 tarihi valörü ile işlem görecek ve 1 günlük faiz tahsilatı sağlanacaktı. Ancak 06.09.2013 Cuma günü hesaba yatırlacak tutar Pazartesi günü valörü ile işlem göreceğinden, mevcut valör uygulması gereği 4 günlük faiz hesaplanarak tahakkuk ettirilmektedir.. Ohh ne guzel parayı cuma hesaba yatır ama borc kapanmasın ayrıca cuma gunu yatan parayı kullanım hakkın olsun ama faızı gecir oh ne ala hakem heyatıne dılekce yolluyorum.

  • Hakan06 Eylül 2013

    cevabı dört gözle beklıyorum bakalım. ne cevap gelecek gercekten cok merak edıorum internet subesınden de ılgılı faızı takıp edecgım degısıklık olup olmadıgını

  • İş Bankası Temsilcisi06 Eylül 2013

    Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli müşterimizin sitenizde yer alan Bankamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine Bankamız sisteminde kayıtlı iletişim kanalları üzerinden en kısa sürede bilgi verilecektir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili öneri ,istek ve şikayetlerinizi Bankamız kurumsal internet sitesinde yer alan ‘Bize Ulaşın’ linkinden ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefondan Çağrı Merkezimize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Türkiye İş Bankası A.Ş. Müşteri İlişkileri Birimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön