Yeni Satın Aldığım iPhone 11 Sorunlu

Aytül Aytül20 Mart 14:03

7 Mart 2020'de İstanbul Hilltown Teknosa mağazasından iPhone 11 telefon satın aldım. Kasko ile birlikte toplamda 8.891.24 TL para ödedim. Eve gelip telefonu ertesi gün sim kartımı takıp kullanmaya başladığımda telefonun kendiliğinden kapanıp açıldığını fark ettim. Teknosa'ya gidip durumu anlattım ancak bu durumun Apple destek ile çözeceğini yoksa bize bırakırsanız uzayacağını vs. Diyerek beni doğrudan Apple' a yönlendirdi. Ben de Apple destekten randevu alarak KVK Bostancı şubesine gittim, fakat orada da çözüm bulamadım, Çünkü telefonu buraya bırakırsanız içini açmamız gerekebilir vs. Dedi daha yeni birkaç günlük telefonun içini açılmasını istemedim. Tabii ki ve oradaki bey bir telefon numarası vererek burayı arayın diyerek başından savdı. 

Hemen verdiği numarayı aradım telefona çıkan kisi gayet ilgili beyefendi biri adı b** 'dı beni bir üst merciye yönlendireceğini söyledi ve sonrasında idari birimden K**  bey diye bir bey ile görüştük, o da bana aldığınız yere götürün diyerek yardımcı oldu. Ben tekrar Teknosa'ya gittim ve cihazı teslim ettim. Onlarda Apple' a göndereceklerini söyledi.  aynı cihazı kesinlikle istemediğimi, eğer sorunlu ise değiştirmek istediğimi ve bunun benim yasal hakkım olduğunu söyledim. Gönderi forumuna da bu şekilde yazdırdım. Bugün Teknosa'dan arandım ve telefonumun geldiği gidip alabileceğimi söylediler. Telefonu alıp Eve geldim açtım ve sorun aynı şekilde devam ediyor. Telefon sürekli kendi kendine kapanmaya devam ediyor. Servis raporunda ürünün resetleme sorunu yazılımsal sorundan ortaya çıkmıştır güncelleme yapılarak sorun ortadan kalkmıştır yazıyor. 

Sorunun ortadan kalktığı falan yok hatta kapatma durumu daha da sıklaşmış şekilde devam ediyor. Hiç mi test edilmedi bu telefon hiç mi bakılmadı tekrar kapanıp kapanmadığına bu nasıl iştir nasıl sorun çözmektir? Şu durumda ben ne yapmalıyım? 1 haftadır telefonsuzum ve zor durumdayım bütün işlerim aksamış durumda. Hastam var dedim aciliyet belirttim Teknosa 'ya ki şu an yoğun bakımda 1. Derece hastam var ve yanındakilerle iletişim kuramıyorum. 

Şimdi lütfen kendinizi benim yerime koyarak empati yapın. Bu durumun tarafınızdan çözümlenmesini umuyorum. Aksi takdirde tüm yasal haklarımı ve psikolojik açıdan da düştüğüm durumu da baz alarak gerekli mercilere baş vuracağımı bilmenizi isterim. Teknosa'ya git demek sorunu çözmüyor. Görüyorsunuz ki siz koskoca Apple şirketi nasıl böyle bir servis sunuyorsunuz cihazı test etmeden kargo yapıyorsunuz. Telefon sizin telefonunuz ben nereden alırsam al?

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler