sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Troy 41 Burda İPhone Servisi Çalışan Sorunu

Hasan Hasan26 Ağustos 2019 13:15

22 Ağustos 2019 tarihinde öncelikle Apple Destek'ten iPhone 6S telefonum hakkında arıza talebime ilişkin analiz oluşturdum. Bu analiz sonucunda; benim de belirttiğim gibi kamera ve batarya hatası görülmüştür. Apple Destek aracılığıyla Kocaeli 41 Burda AVM Troy Apple Servisinden randevu oluşturulmuş ve servise teslim etmem hususunda yardımcı olunmuştur. Troy 41Burda servisinde "A*** D***" isimli çalışan telefonumu teslim almış, fotolarını çekmiştir. Kendisine telefonumda en ufak bir darbe, düşme, kırık, çatlak ve çizik olmadığını beyan edip kameranın kendiliğinden çalışmadığını söylediğimde; kendisi de "hiçbir çizik ve darbe olmadığını kabul ve teyit etmiş, hatta telefon çok temiz kullanılmış" değerlendirmesini yaparak telefonu teslim almıştır.

Teslim formunda hiçbir şey beyan etmeden, sıkıntısız olduğunu söyleyerek imza atmamı istemiştir ve ertesi gün mail atacaklarını, mailde değişim veya onarım olup olmayacağını ve ücret olarak maliyetini belirteceklerini beyan etmiştir. 23 Ağustos 2019 tarihinde "A*** D***" isimli çalışandan gelen maili aktarıyorum ve halen kayıtlıdır: "İyi günler;

Servise bırakmış olduğunuz cihazınız hazır durumdadır. Cihazınızı tarafımızca verilen servis formu ve kimliğinizde 10:00-22:00 arası mağazamızdan teslim alabilirsiniz. Cihazınızı kargo ile teslim almak isterseniz ad soyad ve açık adresinizi " [email protected] " adresine mail ile belirtmenizi rica ediyorum.

Saygılarımla

A*** D*** | Teknik Servis |  Troy 41Burda

a***@troyapr. Com

0262 502 15 16 -17" şeklindedir. Ben de bu mail üzerine telefonumun hazır olduğunu açıkça yazmasına istinaden servise gittiğimde bana "Telefonunuzun onarımı yapılamamaktadır. 2100 TL karşılığında telefonunuzu ya yenisi ile değiştirelim ya da iade alın servis ücreti 35 TL ödemek zorundasınız" diye cevap verilmiştir.

Kendilerine mailde bu şekilde yazmadığını sorduğumda; "yanlış yazmışız mailde olur öyle durumlar bazen" diyerek saygısız bir şekilde aklımızla alay edercesine cevap verilmiştir. Bununla kalmayıp, "hiçbir çizik ve darbe olmadığını kabul ve teyit etmiş ve hatta telefon çok temiz kullanılmış" diyen A*** D*** isimli çalışanın ürün teslim tutanağında beyan etmeden ve adeta müşteriyi yanıltmakta "Kullanım lekeleri, kılcal çizikler var, kozmatik boya sorunu mevcut" yazdığını tespit etmiş bulunmaktayım.

Mağaza Müdürü "M*** C***Ü****" e bu sizin Apple olarak çalışma etik ve ahlakınıza uygun mu diye sorduğumda; maalesef "Evet uygundur" cevabını aldım, bilginize.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler