02 Ekim 2019
#12705559

İPhone'un Kalitesiz Ve Bilgisiz Müşteri Hizmetleri

İPhone 7 Black marka telefonumun aşırı ısınma ve kasasında hiçbir darbe olmadan telefonumun kasasında eğilme mevcuttur. Bu sıkıntıZorlu Center Apple mağazasına bildirdiğimde telefonumu testte soktular ve telefonumda aşırı ısınma sıkıntısı hariç hiçbir problem olmadığı görüldü ve müşteri temsilcisi ısınma problemini telefonun darbe alıp eğildikten sonra olduğunu iddia etti, ben müşteri temsilcisine buna emin miyiz telefonu hiç açıp bakmadınız neden kaynaklandığını açıp göremiyor musunuz dedim bana öylece boş boş baktı.


Telefonu tablete bağlayarak çözüm üretmeye çalıştılar ama sorduğum hiçbir şeyin cevabını alamadım sorulan her soruya çağrı merkezi gibi kalıplaşmış, ezberlenmiş cümleler ile cevap verildi insanları orada yeni cihaz almaya zorluyorlar kimseye onarım ile destek olunmuyor. Mağduriyetimin Apple tarafından giderilmesini istiyorum çünkü ciddi anlamda mağduriyet yaşamaktayım ve müşteri temsilcisi P*** hanımın tamamen bilgisiz ve müşteri odaksız davranışları gayet rahatsız ediciydi. Tekrardan başka bir arkadaşın bizimle ilgilenmesini istedik G*** bey adından bir beyefendi geldi onun küçümseyici konuşmaları olayları tamamen konu dışına çıkardı.


Bir müşterinin yüksek sesle konuşmasından sonra Apple Zorlu çalışanı G*** bey depremler oluyor insanlar halen akıllanmıyor diyerek Trajikomik bir davranış sergilemiş olması çalışan kalitesinin nasıl olduğunu göstermiştir. Eskiden Apple Zorlu Center'da bir kalite bir iyi niyet çözüm odaklı yaklaşımlar olurdu ama şu an tamamen bilgisiz bir çalışan topluluğu ve insanları kandırmaya yönelik düzel var.

Murat Murat 1.761 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Murat01 Ekim 2019

    Merhaba ı phone 7 Black marka telefonumun aşırı ısınma ve kasasında hiçbir darbe olmadan telefonumun kasasında eğilme mevcuttur. Bu sıkıntımı Zorlu Center Apple mağazasına bildirdiğimde telefonumu testte soktular ve telefonumda aşırı ısınma sıkıntısı hariç hiçbir problem olmadığı görüldü ve müşteri temsilcisi ısınma problemini telefonun darbe alıp eğildikten sonra olduğunu iddia etti, ben müşteri temsilcisine buna emin miyiz telefonu hiç açıp bakmadınız neden kaynaklandığını açıp göremiyor musunuz dedim bana öylece boş boş baktı. Telefonu tablete bağlayarak çözüm üretmeye çalıştılar ama sorduğum hiçbir şeyin cevabını alamadım sorulan her soruya çağrı merkezi gibi kalıplaşmış, ezberlenmiş cümleler ile cevap verildi insanları orada yeni cihaz almaya zorluyorlar kimseye onarım ile destek olunmuyor. Mağduriyetimin Apple tarafından giderilmesini istiyorum çünkü ciddi anlamda mağduriyet yaşamaktayım. Ve müşteri temsilcisi P** hanımın tamamen bilgisiz ve müşteri odaksız davranışları gayet rahatsız ediciydi. Tekrardan başka bir arkadaşın bizimle ilgilenmesini istedik G** bey adından bir beyefendi geldi onun küçümseyici konuşmaları olayları tamamen konu dışına çıkardı. Bir müşterinin yüksek sesle konuşmasından sonra Apple Zorlu çalışanı G** bey depremler oluyor insanlar halen akıllanmıyor diyerek treji komik bir davranış sergilemiş olması çalışan kalitesinin nasıl olduğunu göstermiştir. Eskiden Apple Zorlu centerda bir kalite bir iyi niyet çözüm odaklı yaklaşımlar olurdu ama şu an tamamen bilgisiz bir çalışan topluluğu ve insanları kandırmaya yönelik düzen var.

Ziyaretçi Yorumları