sta-1-hoverYetersiz Çözüm

iPhone'un Arka Cam Mağduriyeti

Yalçın Yalçın08 Temmuz 2019 16:07

27 Kasım 2017'de Turkcell üzerinden Apple iPhone X 256 GB Gümüş bir telefon aldım. Cihazım Ocak 2019 'da elimde düşerek darbe aldı ve arka camı çatladı. Fakat cihazın çalışmasında herhangi bir sorun olmadığından bu şekilde kullanmaya devam ettim. Ancak son 1-2 aydır ahize ile ilgili bir problem yaşamaya başladım. Ses hem cızırtılı hem de boğuk geliyordu. Fakat kulaklıkları taktığımda seste bir sorun kalmıyordu. Buradan sorunun ahizede olduğu anlaşılıyor. Bu sorun nedeni ile Apple'in Ankara'daki yetkili teknik servislerinden biri olan Gürgençler firmasına gittim. Firma; cihazın arka tarafında fiziksel hasar olduğundan ve cihazın arka tarafındaki fiziksel hasarların tamir edilememesinden dolayı benim ahize problemime veya her ne problem olursa olsun tamirat yapamayacaklarını, sadece 5.299 TL ücret ile cihazın yenisini verebileceklerini söylediler. Herhangi bir tamirat mümkün değilmiş. Parasıyla bile.

Öncelikle ben arka camın bu kadar önemli bir parça olduğunu bilseydim bu cihazı kesinlikle almazdım. Bundan sonra da almayı düşünmüyorum. Ancak Apple'in ürünlerini sattığı müşterilerini bu konuda uyarmadığını, cihazın özellikle arka camına gelecek fiziksel hasarlar nedeni ile cihazın cam dışındaki diğer hiçbir sorununun da tamir edilmediğini açık açık söylemesi ve insanların arka camı el bebek, gül bebek korumaya özendirmesi gerekirdi. Hatta bana göre arka camın üzerinde bir uyarı yazısı olmalıydı.

Böyle bir uyarı olmadığından ben cihazımı kılıfsız kullandım ki kılıfsız kullanmak en doğal hakkım. Zira o tasarımı çok sevdiğim ve görmek istediğim için kılıf tercih etmedim. Ama böyle bir şeyin varlığından (arka cama gelen hasar nedeni ile hiçbir arızanın tamir edilmediği gerçeği) haberim olsaydı ya cihazı almazdım ya da alsam bile özene bezene korurdum. 6.800 TL para ödedim zira.

Sonuç olarak Apple; arka camları tamir edilemeyecek kadar hassas üretip, müşterilerini bu hususta açıkça bilgilendirmediğinden mağdur etmektedir.

Konu hakkında Tüketici Hakem Heyeti'ne de başvurumu yaptım. Bir daha Apple ürünü almam aldırmam. Hem rakiplerinin 2 katından fazla para isteyecek hem de müşterilerini bu şekilde mağdur edecek. Ben bu 10 - 15 bin TL ödeyip böyle mağdur olacaksam 1/3 fiyatına en az onun kadar iyi **-**-**-** falan alırım yine mağdur olurum. Hiç olmazsa param cebimde kalır. Hem 2-3 kat para ödeyeceğim hem de diğer firmalar ile aynı muameleye maruz kalacağım. Zorum ne? Nerede kaldı efsanevi Apple Müşteri desteği ve memnuniyeti? Hikaye!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Yalçın 21 Ağustos 2019 12:18

Şikayeti açalı neredeyse 45 gün olmasına rağmen firma aramadı bile.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler