iPhone'in Kulaklıklardaki Garanti Oyunu!

Cengiz Cengiz15 Ekim 08:58

Eşime aldığım iPhone xr telefonla birlikte verilen (garantisi devam eden) orijinal kulaklıkta 1 aydır sıkıntı vardı. Müzik dinleniyor fakat telefon konuşmasında ses karşıya gitmiyordu. Eşim Apple müşteri hizmetlerini arayıp bunun garanti kapsamına girip girmediğini sordu. Girer cevabıyla Bursa Genpa servisinden randevu almamız bir oldu. Dün Genpa Osmangazi'ye gittiğimizde ilgili bayan arkadaş resimdeki (kullanıcıyla alakası olmayan ve bütün iPhone kulaklıklarında kasıtlı olarak   kalitesiz mal kullanımından kendiliğinden ayrılan) gri kısım için müşteri hatası dedi. Ve garanti kapsamına girmediğini söyledi.

 Yahu oranın ayrılması (kablo ayrılması yırtılması vs. Bir durum söz konusu değilken nasıl karşıya ses gitmemesine sebep olabilir ve arka kapılardan dolanıp garanti kapsamından çıkartılmaya çalışılır. Binlerce liralık ürüne 10 kuruşluk kulaklık kullanıp oradan milleti yanıltmaya  çalışma kurnazlığınız bakalım nereye kadar sürecek. 

Yıllardır Apple kullanan (sıfır iPhone5'i Apple.com.tr'den yalçın bey'den, xr' i da Bora bey'den telefon yoluyla satın alan) biri olarak müşteri memnuniyeti konusundaki başarısızlığınız tam bir tez konusu.

Eşime bu yaptıklarınızı anlatmaya çalışıyorum bakalım bu yaptıklarınızdan sonra sizden ne zaman ayrılacak. Umarım (diyeceğim ama sitedeki şikayetlere dönüş oranınızın %6 olduğunu görünce hiç ümidim yok) bu politikamızdan bir an önce vazgeçer ve insanları aptal yerine koymayı ve para kapma makinesi olarak görmeyi bırakırsınız.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler