02 Eylül 2019
#12514500

İPhone'in Büyük Ayıbı Terbiyesizliği Ve Mağduriyeti

Yazıyı okumadan önce şunu bilmenizi istiyorum ben Apple ürünleri kullanan ve son derece memnun birisiydim, ta ki benim Apple'A işim düşene kadar.


Bütün çevreme Apple markasını çok iyi anlatan biri olarak çok büyük hayal kırıklığına uğradım. Telefonu alalı 1 sene oldu ve açma kapama tuşu hafiften içeriye girdi daha fazla kullanarak bu tuşun bozulmadan müdahale edilmesini istedim ve cihazı garanti kapsamında onarımı için Apple Store bıraktım ve bende cihazın onarılmasını yeni tuş takılarak kullanmaya devam etmek için 3 gündür Apple'dan mail bekliyorum ve gelen maili sizinle paylaşıyorum.


"Teknisyenlerimiz ürününüzü inceledi. Ürününüzün onarımının yeni bir ürünle değiştirilmesinden daha pahalıya mal olacağını bildirdiler. Bu sorun ürünün durumundan veya ürün üzerinde yapılan yetkisiz değişikliklerden kaynaklanıyor. Böyle bir durumla karşılaştığınız için üzgünüz. "


Mail biraz önce geldi ve ben tamamıyla şoktayım. Garanti kapsamında olan telefonumu tamir için hiçbir şekilde başkasına elletmememe rağmen, bana yetkisiz müdahale var diyen Apple'dan şikayetçiyim. Telefonum garanti kapsamında olduğu halde onarmayan ve ilk günkü gibi olmayan tuşları ile beni kullandırtmaya zorlayan ve onarım için 4600tl+ KDV isteyen bu firmadan memnun değilim ve şikayetçiyim. En yakın zamanda Apple ürünlerini elimden çıkartıp muadil ürünlere geçiş yapmayı düşünüyorum ve bu durumu gerek sosyal medya aracılığı ile gerek sosyal çevremde anlatarak Apple ürünlerini kullanırken bir kez daha düşünmeleri için elimden geleni yağacağım. Eğer ürünümün sorunu en kısa zamanda çözülmezse son seçenek olarak devlet kurumlarına bu durumu aktaracağım. Çok güvendiğim bir firmadan hiç yakışmadığını düşündüğüm bir cevap aldığım için çok şaşkınım şu an. Demek ki her şey ürünü satana kadarmış kervanına katılmışlar. Biz telefona tonlarca parayı satış sonrası destekte sorun yaşamayalım telefon bozulduğunda garantiye gönderelim diye düşünürken Apple'in bizi bu durumlara düşürüp moralimizi bozması gerçekten hayal kırıcı oldu.


Umarım en yakın zamanda müşterilere vermediğiniz değer bizler (tüketiciler) tarafından farkedilir ve en yakın zamanda zarara uğrayıp hayalleriniz bizim gibi, beklentileriniz bizim gibi suya düşer. Lütfen Apple ürünlerini kullanırken dikkat edin firma çirkefleşmeye başlamış, tüketicilerden ne kopartırsak kardayız moduna geçmiştir. Dünyanın en büyük firması müşteriye değer vermiyor ve mağdur durumda bırakıyor. Bana yapılan bu mağduriyetin size olan dönüşünün etkisini çoğaltmak için

Yavuz Yavuz 3.783 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yavuz05 Eylül 2019

    Hiçbir şekilde geri dönüş yapmıyorlar. Forumları ve şikayet sitelerini inceliyorum herkese garanti kapsamı dışında bırakıyorlar. firma gizli olarak garanti kapsamı dışında bırakıyor herkesi sanırım kanunda bir açık buldular. Telefonumu geri istettim en yakın zamanda thh başvuracağım süreci buradan size aktarıyor olacağım.

Ziyaretçi Yorumları