16 Mart
#11724587

İPhone'da Müşteri Memnuniyeti Sıfır, Mağduriyeti On!

Senelerden beri Apple kullanıcısı olarak üzüntü içerisindeyim. Şu an kullanmakta olduğum ve uzun zamandır kullanamadığım iPhone 7 Plus telefonum halen serviste. Telefonumu satın aldığımdan beri 3 ya da 4 kez servise gitti. İlk problemim telefon ses tuşu içeri gömülüp, hoparlörü bozulmuştu. İstememe rağmen telefonumu değiştirip swap yani toplama cihaz verdiler bana ve çok uzun sürmeden swap olarak verdikleri telefonda yine aynı problemler meydana geldi.


Hoparlör ve ses tuşu gömülmesi ve üstünü telefonumu aldılar yine ve yine swap telefon vereceklerini söylüyorlar. Akasya'ya vermiş olduğum orijinal Apple mağazası 8-10 iş günü yazdığı teslim süresini geçmiş bulunup haber bile vermediler. Bugün Apple destekten arama oluşturdum, aradılar ve problemi anlatınca servis süresinin geçtiğini ve kesinlikle swap cihaz istemiyorum deyince telefonu suratıma kapattılar ve tekrar arama yapmayıp, yeniden oluşturduğum arama kaydına geri dönmediler. Şikayetçiyim her konuda.

Ufuk Ufuk 2.565 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ufuk16 Mart

    Merhaba, senelerden beri Apple kullanıcısı olarak üzüntü içerisindeyim. Şu an kullanmakta olduğum ve uzun zamandır kullanamadığım iPhone 7 Plus telefonum halen serviste. Telefonumu satın aldığımdan beri 3 ya da 4 kez servise gitti. İlk problemim telefon ses tuşu içeri gömülüp, haporloru bozulmuştu. Istememe rağmen telefonumu değiştirip swap yani toplama cihaz verdiler bana. Ve çok uzun sürmeden swap olarak verdikleri telefonda yine aynı problemler meydana geldi. Hoparlör ve ses tuşu gömülmesi. Ve üstünü telefonumu aldılar yine ve yine swap telefon vereceklerini söylüyorlar. Akasya ya vermiş olduğum orijinal Apple mağazası 8-10 iş günü yazdığı teslim süresini geçmiş bulunup haber bile vermediler. Bugün Apple destekten arama oluşturdum, aradılar ve problemi anlatınca servis suresinin geçtiğini ve kesinlikle swap cihaz istemiyorum deyince telefobu suratıma

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler