14 Şubat
Yorum Yap
#11581458

iPhone'a Neler Oluyor?

8 Şubat 2019 tarihinde iPhone 7 Plus model cihazımı Apple Zorlu Center aracılığı ile garantiye vermek istedim. Buraya kadar bir problem yok. Fakat kardeşimin de telefonunu garantiye vermek istediğimde telefonun sıfırlandığını bu yüzden garantiye alamayacaklarını belirttiler. Konu ile alakalı müdür ile görüşmek istediğimizde bizi 3.5 / 4 saat kadar beklettikten sonra ''burada müdür yok en yetkili benim'' diyen bir arkadaş tüm Apple müşteri hizmetleri aramalarımız sonucunda cihazı aldı ve garantiye yolladı. Bu konu ile alakalı şikayet oluşturduk fakat bugün itibarı ile (13 şubat 2019) henüz bir geri dönüş sağlanmadı. Bunları hazmetmeye çalışırken telefonum garantiden geldi ki, belirttiğim sorunlar mikrofon ve kamera idi sadece mikrofonu düzeltip geri göndermişler, yine kardeşim Zorlu Center'dan alarak bana kargo ile yolladı ve telefonu açtığımda şarj kiti ve sim kart kiti etrafında tornavida yerine bıçak kullanan arkadaşın enstantane çizikleri ile şok oldum. Ayrıca telefonun arka kısmında benek benek çizikler (telefon mat siyah rengi), gri renkte yuvarlak benekler oluşmuştu. Telefonun sim kart mekanizması yerine oturmuyor, içerisindeki lastik dışarı sarkıyordu. Telefon baştan aşağı yağ içerisinde geldi, ses açma kapama tuşu tozla kapanmış haldeydi. Serviste telefonlarımızı bowling maçı için kullandıklarını düşünüyorum.


Müşteri hizmetlerini aradığımda telefonu tekrar Zorlu'ya göndermemi aksi takdirde hiçbir şekilde problemin hallolmayacağını söylediler. Ben de İstanbul'da yaşamadığımı, ailemdeki herkesin Apple kullandığını, bilgisayarıma kadar Apple ürünü olduğunu, 9 senedir Apple kullanıcısı olduğumu ve hizmet ile müşteri memnuniyeti için Apple fazladan para ödediğimi, benim sebep olmadığım bir sorun nedeniyle mağdur olup 15 gün daha telefonsuz kalmak istemediğimi belirttim. Onlara bulunduğum ilin servisine gidebileceğimi, burada servise alırken ki halinin fotoğrafları ile kıyaslama yapabileceklerini ya da bana bir telefon temin etmelerini ve haksız çıkar isem telefonu satın alma şartı bile koşabileceklerini belirttim lakin nafile. Beni bıktırdılar.


Şikayetimi sosyal mecra üzerinden dile getireceğimi söylediğimde ise ''şansınızı deneyin'' gibi bir cevap aldım. Beni hem telefonu teslim ederken hem de aldıktan sonra mağdur ettiler ve gerekli tüm yasal yollara başvuracağım ve bu şikayet yeni telefon göndermeyle falan kapanmayacak. Beni nasıl kötü duruma düşürüp mağdur ettiler ise aynısını mahkeme yolu ile onlar da yaşayacak.

Orhan Orhan 1.714 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler