31 Ekim
#12878124

İPhone -Zentech İnsanları Mağdur Ediyor

28.10.2018 tarihinde Bursa/Kent AVM Vodafone'dan 5490 TL bedel ödeyerek almış olduğum iPhone 8 (64 GB Red Edition) cihazımın yaklaşık 1.5 aydır arka kamerası çalışmıyor siyah ekrana geçip donuyor. Bu durumu Apple'a bildirdim, telefonuma uzaktan bağlandıktan sonra sorunun donanımsal olduğunu söyledi ve beni Apple Yetkili servisi olan Zentech'e yönlendirdi. Bursa Zentech de ki karşılama kısmındaki bayan arkadaşa sıkıntının kendisini özellikle cihaz üzerinde gösterdim ki, yanlış anlaşılma olmasın. Telefonumu 3 gün sonra gelen mesaj dahilinde teslim almaya gittim ve, (telefonunuzun tüm donanımları kontrol edilmiştir ve her şeyi sorunsuz çalışmaktadır beyanı bulunan) servis Okey raporu ile birlikte aldım.


O sırada acelem olduğu için kontrol edemedim. Eve gelip telefonu açtığımda ise aynı sıkıntının devam etmesiyle karşılaştım ve şok oldum... Zentech Müşteri hizmetlerini aradım ve bana söylenilen şu "telefonunuzun ön ahizesi, ön kamerası ve ön dokunmatik camı komple değişmiştir, arka kamerada herhangi bir sorun yoktur. "denildi. Bu durumu saçma bulduğumu ve Apple'a şikayet edeceğimi bildirdim, zentech temsilcisi benim ısrarlı ve haklı olduğumu görünce bana ukala tavırlarla istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz dedi, terslendim ve sorunum çözülmedi.


Apple'ı aradığımda ise şansıma Yönetim kadrosundan N**** hanım çıktı. N**** hanım ile görüştüm 1 hafta içerisinde çözeceğini belirtti. 1 hafta sonrasında tekrar aradığımda ise bu sürecin uzayabileceğini söyledi. Ve tam 1.5 ay oldu ve benim sözde (Apple kaliteli) diyerek almış olduğum bu cihazın kamerası hala çalışmıyor ve kendisine yetkili servis diyen Zentech telefonumun hatası dışındaki tüm parçalarını değiştirmiştir. Ve hala sorunumu düzeltmeye yönelik bir adım atmadı iki tarafta.

Doğan Doğan 3.001 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları