sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İPhone Yetkili Servisi Cihazımı Mahvetti!

Engin Engin8 ay önce

İPhone XS Max cihazımı ekran değişimi talebiyle Apple'in yetkili servis listesinde yer alan ve Apple Store aracılığıyla randevu aldığım İzmir Karşıyaka'daki bir servise götürdüm. Cihazın ekran değişiminin doğrudan Apple tarafından yapılacağını belirttiler. Markaya ve yetkili servise güvenim doğrultusunda cihazımı bu servise teslim ettim.

Yaklaşık 1 hafta sonra cihazımı teslim almaya gittiğimde, cihazımın çerçeve kısmında bariz ve derin çizikler oluştuğunu, sanki cihazın zorlanarak açılmaya çalışıldığını ve cihazın estetik bütünlüğüne zarar verildiğini gördüm. Cihazımın pırıl pırıl olan çerçevesi çizilerek teslim edildi.

Apple ile doğrudan iletişim sağladığımda, araştıracaklarını, cihazın tamir için teslim aldığındaki görsellerinde çizik olmadığını kabul ederek en doğrusunun mahkemeye gitmek olduğunu belirterek konuyu kapatmak istediler. (Tüketici hakem heyetleri 8000 TL'ye kadar inceleyebiliyor, üzeri Tüketici Mahkemesi)

Apple Türkiye, ayrıca Apple'in resmi olarak belirlediği her yetkili servisin aynı kalitede iş yapmadığını ifade etti ve "keşke su su resmi servise götürseydiniz, çizmezlerdi" dedi. Açıkçası Apple büyük bir dev olsa da iş Türkiye'ye özeline inince cihazınızı çizip, merdiven altı müdahalelerle cihazı mahvedip mahkemede sürünün diyorlar.

Özetle, siz Apple tüketicilerine yaşadığım üzücü tecrübe temel alınarak tavsiyelerim şunlar olacaktır. 1- Apple ürünü almayınız. Zira sorun esnasında sorununuzu çözebilecek bir yetkili servis altyapısı yok. Cihazını çizip, estetik bütünlüğünü bozup, "Mahkemeye gidebilirsiniz" deyip kapatmaya çalışılıyorlar. 2- Mevcut Apple'nizin da yetkili servis garantisi yok, zira Apple kendisi "Aman ha o yetkili servise goturmeseydiniz, yetkili servis ama yapabileceğimiz bir şey yok" tavrında. 3- Cihazınız eğer mahvedilip, tamir sırasında hasar verilip, size yutturulmaya çalışılarak teslim edilmeye çalışılıyorsa, kesinlikle teslim almayınız. İşiniz mahkeme, başka hiçbir çözümü yok.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Engin 8 ay önce

Apple, cihazımın çizikler içerisinde teslim edilmesini "kozmetik hatalar bunlar" yaklaşımıyla küçümsemeye de kalktı. Cihazın tamamının bir bütün olarak sanat eseri olduğundan habersiz, tamir esnasında oluşan çiziklerin de cihazın değerini düşürüp, estetiğine de zarar verdiği umurlarında dahi değildi. Cihazı piril piril teslim al, teslim alırken piril piril fotoğraflarını çek, çizerek teslim et, sonra kozmetik bunlar. saf yerine koymaya çalışıp da sorun yok diyerek teslim etmeye çalışmaları da çabası. Tiksindim, bu markadan telefon filan almam bir daha. Sözde yetkili servis, ekranı nasıl söktüler, neyle söktüler, içinden bir şey değiştirdiler mi artık bilmiyoruz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler