iPhone Yedekleme Sorunu

Gökhan Gökhan10 Mart 08:28

06.03.2020'de telefonumu yedekleme konusunda yardım için Zorlu Apple Store gittim. Bu konunun müşteri hizmetlerinden alınan destek ile kolayca çözümlenebileceği ifade edilerek benim yerime müşteri hizmetlerini arayıp randevu aldılar. Sonra Apple müşteri hizmetlerinden bir arkadaşla görüşerek yedekleme yaptık. Yedekleme esnasında bir iki kez telefon kesildi ancak tekrar aradı.

 En son Zorlu'daki Apple destek çalışanlarına bilgisayarımı gösterip yedekleme yapıldığının teyidini de alarak bilgisayarımı kapatıp çıktım. Yedeklemenin yapıldığını varsayıp telefonumu fabrika ayarlarına döndürüp bütün bilgilerimi sildim. Yeniden yükleme yaptığımda 10.500 adet video ve resim yerine 4000 adet resim ve video yüklendiğinin birçok dosya WhatsApp ve programlara ulaşamadığımı fark ettim. 

Müşteri hizmetlerini defalarca arayıp bir çözüm önerisi için görüşmeler yaptım. En son anladım ki Apple çalışanlarının eksik ve yanlış işlemleri sebebiyle telefonumda son 3 sene içindeki bütün bilgilerimi tamamen kaybettim. Bu sorunu yasayan hukuki yollarla haklarını arayan arkadaşlarım varsa benimle iletişime geçebilirlerse sevinirim. Bu kadar büyük bir şirketin bu kadar hassas bir konuda yanlısını kabul etme hoşgörüsüne sahip olamıyorum. İşimle ilgili çok önemli video çekimlerim resmen silindi gitti. Apple, üzgün olmanız hiçbir şeyi telafi etmiyor hakikaten bin kez yazıklar olsun.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler