08 Aralık 2019
#13161506

İPhone XS Sıfır Cihaz Ve Sorunlu Ekran Değişim Yok

2019 Nisan ayında aldığım birkaç günlük iPhone XS cihazımın ekranı gitti. Akasya Apple Store'a götürdüm ve inceleme için alacaklarını değişim olması gerektiğini fakat teknik servise ürünü iletmelerini gerektiğini söylediler. Yıllarca Android kullandım ve ilk iOS deneyimimdi. Verilerimin hepsini yeni telefonuma aktarmış ve iCloud yedeklemesi yapmamıştım. Değişim yapılması ve onarım yapılması durumunda yapacak bir şeyler olmadığını ilettiler ve bende yapacak bir şey olmadığını kabul ettiğimi fakat onarım değil, değişim talep ettiğimi belirttim. Mağazada yetkili arkadaşta zaten yeni seri telefon ve yeni almışsınız muhtemelen değişim olur ve bunlar oled ekran kronik bir problem mevcut dedi.


Sonrasında 20.05.2019 tarihinde onarım kimliği R423030004 olarak mail adım ve cihazınız onarıldı bilgisi verildi. Şimdi ben yıllarca kullandığım Android telefonları Apple güvencesi ile bıraktım ve aldığım sıfır son seri cihaz bir ay civarında kendi kendi arızalandı ve verilerimi kaybettim. Böyle bir markaya güvenimden rahat davranıp yedeklerimi almamıştım. Hadi bu benim hatam diyelim. Son seri yeni cihaz henüz bir aylıkken böyle bir problem yapıyor ve onarım yapıyorsunuz bu nasıl bir ayıptır! Apple Store yetkilileri haklı olduğumu fakat teknik ekip kararının bu yönde olduğunu ve müşteri hizmetleri ile iletişime geçmem gerektiğini bildirdi. Müşteri hizmetleri konuşma kayıtlarım sizde mevcuttur. Son yaptığım görüşme de yetkili arkadaş keşke ilk bize ulaşsaydınız çok haklısınız ben size direkt değişim sağlardım fakat artık onarım yapılmış ve bir problem yoktur bu yüzden bir şey yapamayız fakat siz haklısınız gibi cevaplar verdi. Yumuşak dilim ve yüzlülüğümden bu arkadaşlara çok bir şey söyleyemedim.


Fakat bu platform üzerinden mağduriyetimi herkes duysun. Üzerinden birkaç ay geçti ve bu platformu görünce markanın müşteri yaklaşımını herkes bilmelidir. Yumuşak yüzlü ve iyi niyetli biriyseniz sizi sonuna kadar kullanıyorlar. Orada mağazayı karıştırsam veya müşteri hizmetlerine farklı konuşsam ki bir çok örneğini okudum ve duydum farklı aksiyonlar almaktasınız. Telefonumun ekran değişikliği yapıldığından beri şebeke kopmaları var ve dokunmatik hassaslığında bir sorun var hissediyorum. Fakat yine aynı yalan muhabbetler yapılacağından bulaşmak bile istemiyorum ve iş yoğunluğumdan dolayı da vaktim olmuyordu. Şimdi biraz daha vaktim var ve buradan yazıyorum ayrıca Tüketici Mahkemesini'de başvuracağım. 1 Aylık telefon arıza yapıyor ve onarım yaparak geçiyorsunuz. Tebrikler Apple!

Yavuz Yavuz 933 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yavuz15 Aralık 2019

    Tek bir dönüş bile olmadı.

  • Yavuz10 Aralık 2019

    Zahmet edip arama yapılmasını geçtim, şikayetlere bile bakmamaktalar. Türkiye olunca yaklaşımlar farklı oluyor sanırım. Rezalet.

Ziyaretçi Yorumları