İPhone Xr Black 128 GB Telefon Sorunu

Neslihan Neslihan07 Ocak 17:16

27.09.2019 tarihinden Apple kendi sitesinden almış olduğumuz iPhone xr Black 128 GB telefonun bir süre kullanılmasında sonra telefonda sürekli donmalar kasmalar ve bu gibi oluşan problemlerden dolayı şikayetimizi dile getirmişti. Bununla ilgili daha sonra Apple müşteri hizmetlerinden Ö*** hanım ile görüşmemize istinaden kendileri telefonun iade edilmesini ve tarafımıza sıfır telefon gönderilmesi konusunda destek vermişti. Elimizdeki telefonun iadesi yapıp yeni gelen telefonu kullanmaya başladık.

01.11.2019 tarihinde teslim aldığımız yeni telefonda da aynı problemler oluştu hatta telefon aramalarında ses gelmemesi (çalıyor sesi) ve açtığımızda sesin saniyeler sonra bize ulaşması ya da hiç gelmemesi gibi büyük bir problem yaşamaktayız ve tekrardan Apple müşteri hizmetleri ile görüşüp telefona uzaktan bağlanıp sistem güncellemesi ile bir bakım kontroller yapıldı ve bundan kaynaklı olmadığı telefonun anlaşması olan Bursa'da bulunan Zentech yetkili servis sağlayıcısına teslim edilmesi konusunda destek verdiler.

Bırakılan telefona ait şikayetler sisteme kayıt edildi ve 28.12.2019 tarihinde teslim edildi. 03.01.2020 tarihinde telefonun olduğuna dair dönüş aldık ve telefonu teslim aldık. Telefon kurduk ve kurmamıza rağmen yine aynı sorunlar devam etmekteydi ve yine yine tekrardan müşteri hizmetleri ile görüşüp durumu defalarca kez ima ettik. Her aradığımızda her farklı çalışana yüz binlerce kez duruma anlattık ve hala bir çözüm bulunamamıştır. Kaç gündür mağdur durumdayız ve telefon firma yetkilimize ait olduğu için telefonun ne kadar önemli bir durumda olduğunu sizde az çok tahmin edebilirsiniz.

Bu sürecin bir neticeye varılmamasından şikayetimizi dile getirmek istiyoruz. Telefonu hala kullanamıyoruz ve telefonu iade talebinde bulunmaktayız. Defalarca müşteri temsilcileri ile görüşmemize rağmen hala bir sonuca varamadık. Aynı sorun aynı problem devam etmekte telefonun iade konusunda ısrarcı olduğumuzu dile getirmek istiyoruz. Telefonun ve yapılan ödemenin iadesi konusunda sizden destek rica ediyoruz. Gereğinin yapılmasını rica ederiz. Gerekli evrakları tarafınıza iletiyorum. (Yetkili servis, ilk fatura ve ikinci gelen cihaz faturası) Dönüşünüz için ilgili iletişim numarası: Ö*** Ç*** 0533 084 ** **.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler