31 Ekim
#12876621

İPhone Xr 256 GB

31 Temmuz 2019 tarihinde yasamakta olduğum Los Angeles’taki Apple Store'dan iPhone xr 256 GB $899 arti vergi verip satin aldım. Alırken özellikle Turkiye de bu telefonu kullanıp kullanamayacağımı, servis hizmeti gerektiğinde, hizmet alıp alamayacağını sorduğumda herhangi bir problemle karşılaşmayacağını söylediler. Daha sonra Turkiye’ye dönüş yaptım. Turkiye’de pasaporta islemek ve telefonu yasal hale getirmek için 1500 TL harç ödedim. Telefon 28 Ekim 2019 tarihinde aniden şebeke yok demeye başladı ve hiçbir şekilde bağlı olduğum mobil şebekeye ulaşamadım.


Mobil şebeke şirketine gittim kartım eski olduğundan bu problemi yaşayabileceğini söylediler ve kartımı yenilediler. Fakat aynı sorun devam etti. Hattı başka telefona takınca çalışıyor fakat başka hatları da cihaza taktığımda çalışmıyor. Bunun üzerine hatanın cihazda olduğu tespit edildi.


Akasya alışveriş merkezinde ki Apple Store’a gittim. Oradaki görevli telefon yurt dışından alındığı için müdahale edemeyeceğini iletti. Dükkanın müdürüyle görüştüğümde BTK’nin bu durumu sağladığını söyleyip beni KVK bayisine yönlendirdi. Yurt dışından alınan telefonların servis ve bakımını bu şirket gerceklestiriyormus. Bostancı KVK servisine gittiğimde telefonun modeline baktıklarından sonra bu teknolojiye uyumlu servisleri olmadığını söylediler. Telefonu ne Apple Store ne de KVK tamir edemiyor ve bana verilen tek cevap, aldığınız yere götürün ayıplı mal olduğunu beyan edin size yenisini vereceklerdir oldu.


Telefonun ana kartından dolayı oluşan bir hata dediler. Daha sonra Apple’i aradım ve durumu tekrar açıkladım. Önce C**** bey ile görüştüm yapacak bir şeyi olmadığını iletti. Bir üstünüze bağlayın beni dediğimde, yazilim biriminin basındaki E**** bey’e bağladı. Oldukça iyi niyetli, yardim etmeye çabalayan E*** bey telefonuma uzaktan bağlanarak yazılımsal herhangi bir hata olup olmadığını kontrol etti. Tekrar model numarasını kontrol ettikten sonra kendisinin de daha fazla yapabilecek bir şeyi olmadığını iletti. Bir üstünü istediğimde o konuda ondan daha üst birisi olmadığını söyledi ancak merkez olan hukuk departmanın adresini verebileceğini, turkiye’de başka da hiçbir merci olmadığını belirtti. Büyükdere Caddesi no199 da bulunan Apple adresine gittim. Plaza sekreteryası yukarı çıkmama müsaade etmedi. Sağ olsunlar telefonla görüştürdüler. Hanımefendi dilekçe yazmam gerektiğini faturamla beraber Irlanda’ya gönderip cevap bekleyeceklerini iletti.
Global marka olmak bu şekilde oluyormuş demek ki.

Burak Burak 1.401 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları