İPhone X Ürünümü Onaramıyor Ve Değiştirmiyor!

Suat Suat1 yıl önce

Pupa Bilişim Alaybey/İzmir (Apple yetkili servis) şubesine 24.10.2018'de uygulama hatasından (Donma ve uygulamalardan atma) dolayı verdiğim iPhone X telefonum sadece sıfırlanıp 07.11.2018 tarihinde teslim edildi. Telefona kurulum yapıp kontrol ettiğimde sorunun hala devam ettiğini gördüm ve 08.11.2018 tarihinde aynı sorundan tekrar teknik servise verdim.

Pupa Bilişim Alaybey/İzmir şubesinden SMS ile 17.10.2018 tarihinde telefonumun onarıldığı ve teslime hazır olduğu bilgisi geldi. Aynı tarihte gidip telefonumu teslim aldım.

Yapılan işlemleri sorduğumda; ekran değişimi yapılmış, kendilerine sorunun yazılımsal olduğunu söyledim ve böyle bir sorunda donanım parçasının değişiminin boşuna maliyet olduğunu bildirdim. Telefonu kurup kullanmaya başladığımda sonuç yine aynıydı ve sorunum devam ediyordu.

Bu soruna ek olarak telefon görüşmesi yaparken telefonun kapanıp kendiliğinden açılma sorunu da eklendi. 19.10.2018 tarihinde telefonumu bir kez daha servise bıraktım.

Yaklaşık 1 aydır telefonumu kullanamıyorum. Bu telefon benim iş telefonum ve bu durum 1 aydır benim işlerime olumsuz şekilde yansıyor. Apple müşteri hizmetleriyle telefon görüşmesi yaptığımda ilk önce yapılan testlerde bir sorun görünmemektedir denildi.

Ardından beni tekrar arayarak telefonunuzda gerçekten sorun varmış diyerek beni artık çileden çıkardılar. Telefonumda gerçekten sorun olmasa 3 kez teknik servise neden vereyim? 1 ay boyunca kendimi neden mağdur edeyim?

Sorunun en kısa sürede çözülmesini, eğer onarım yapılamıyorsa değişim ya da iade seçeneklerinin kullanılmasını talep ediyorum. Mağduriyetimden dolayı Tüketici Hakları ve Hakem Heyeti komitesine, bunlar dışında da başka yollar varsa her şekilde şikayetçi olacağımı bildirir Apple gibi bir firmanın 25-30 gün gibi bir süreçte başarısız teknik servis müdahalelerinin de beni bu firmadan soğuttuğunu, hiçbir şekilde kullanmayacağımı, tavsiye etmeyeceğimi buradan paylaşmak isterim.

Telefonumu ilk servise verdiğim 24.10.2018 tarihin baz alınması gerekirken onarılmayan telefonu bana 2 kez teslim ederek teknik servis sürecini sürekli baştan başlatmak hoş olmayan davranışlar ve küçük hesaplardır, bunlara kaldıysanız eğer sizinle uğraşmak yerine farklı bir marka telefon alıp kullanmaya başlayabilirim! Normal şartlar altında sorunum ilk günden itibaren devam ettiği için 20 iş gününü aşmış olması gerekir.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler