05 Aralık 2019
#13127407

iPhone X Kamera Sorunu

İlk kullandığım iPhone X telefonum su teması nedeniyle ana kartı yanarak kullanılmaz hala geldi sıvı temasını garantilemeyen Apple’a hak verip ikinci kez iPhone X aldım, aldığım ürünün kamerasının bir önceki telefonum kadar iyi olmadığını sorun olduğunu fark edince Zorlu Apple’a götürdüm. İlk görüştüğüm yetkili merkeze göndermesi gerektiğini burada tamir yapılamadığını bildirdi ve yedeklemem gerektiğini söyleyerek randevumu erteledi. Bir sonraki gidişimde farklı biri ilgilendi ve telefonda asla sorun olmadığını bana öyle geldiğini belirli günlerde akıllı telefonlarda fotoğrafçılık eğitim verdiklerini katılmamın yararlı olacağını söyleyerek cihazımı sıfırlayıp yoğun ısrarımdan sonra aldı. Ancak değişim ya da tamir söz konusu olmayacağını iletti kendi kanaatine göre. Orada saatlerce anlattığım şu ki onca para verip aldığımız ürün nasıl oluyor da 2 alt modelinin altında performans sergilerken müşteri memnuniyeti sıfır dikkate alınarak çözüm odaklı değil ikna odaklı ilerleniyor.


Yılların verdiği alışkanlıktan olsa gerek iPhone kullanmayı bırakamıyorum ancak bu kadarına da pes, memnuniyet adına bir adım yok. Bir de kabaca kör muamelesi görüyorum fotoğraf çekimi konusunda bilgi ve kabiliyet eksikliğimin olduğu veya benim ısrarla iPhone 8 'in sağladığı kaliteyi sağlayamıyor ancak önceki telefonum böyle değildi dememe rağmen 11proların çekimi gösterilip böyle bir kaliteyi o sürümde zaten bulamazsınız deniyor. Şikayetimin altı doldurulamadı ve Belli ki bir personelin egosuna kurban gitti sonuç olarak cihazım muhtemelen aynı ş İlk kullandığım iPhone X telefonum su teması nedeniyle ana kartı yanarak kullanılmaz hala geldi sıvı temasını garantilemeyen Apple’a hak verip ikinci kez iPhone X aldım, aldığım ürünün kamerasının bir önceki telefonum kadar iyi olmadığını sorun olduğunu fark edince Zorlu Apple'a götürdüm. İlk görüştüğüm yetkili merkeze göndermesi gerektiğini burada tamir yapılamadığını bildirdi ve yedeklememi söyleyerek randevumu erteledi.


Bir sonraki gidişimde farklı biri ilgilendi ve telefonda asla sorun olmadığını bana öyle geldiğini belirli günlerde akıllı telefonlarda fotoğrafçılık eğitim verdiklerini katılmamamın yararlı olacağını söyleyerek cihazımı sıfırlayıp yoğun ısrarımdan sonra aldı. Ancak değişim ya da tamir söz konusu olmayacağını iletti kendi kanaatine göre. Orada saatlerce anlattığım şu ki onca para verip aldığımız ürün nasıl oluyor da 2 alt modelinin altında performans sergilerken müşteri memnuniyeti sıfır...

Meltem Meltem 2.915 Okunma 1
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları