iPhone X Hatalı Ürün

Mücahit Mücahit22 Ağustos 12:42

3 sene önce iPhone X marka telefon aldım. 7 ay kullandıktan sonra sıvı kaçırmam sebebiyle, Akasya AVM Apple mağazasına götürdüm. Sıvı hasarı olduğu için ücretli değişim yapabileceklerini söylediler. 4000 TL civarı bir para verdim ve yeni telefon verdiler. Ancak 1 yıl geçmeden telefon da yazılımsal bir sorun oluştu ve açılmadı. Tekrar servise götürdüm. Bu sefer ücretsiz değişim yapıldı.

3. İPhone X telefonu da 1 yıl kullandım ve hiçbir şekilde düşürme çarpma olmamasına rağmen, arka kamera kendiliğinden bozuldu ve kullandığım sürede telefona aşırı ısınma yapıyordu. Tekrar servise götürdüm. Garanti süresi geçtiği için bir şey yapamayacaklarını, sadece ücretli şekilde kamera değişebileceği ya da ücretli olarak yazılım atılabileceğini söylediler. Değişim yaptıkları tüm telefonlar hatalı. Bu hatalı telefonu kullanarak garanti süresini dolduruyorlar. Sonra da bir şey yapmıyorlar.

Apple ilk başta müşteri memnuniyetine çok önem verirdi. zaten sıkıntı yaşamayalım diye bir sürü para para verip Apple alıyoruz. Sonuçta 1 yıl verim alamıyoruz, telefondan insanlara değişim yaptık diye sıfır telefon göndermek yerine, hatalı telefon gönderiyorsunuz. Sanki hayrına değişim yapıyorlar. İnsanlar zaten parasını verip almış. Ürünleriniz hatası yüzünden böyle oluyor ve artık yeni Apple ürünlerinin dayanıklılığı eskiye göre kesinlikle çok düşük. Sıfır aldığınız ürün bile zaman geçmeden aşırı ısınıyor.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler