sta-1-hoverYetersiz Çözüm

iPhone X Garanti Kapsam Dışı Yalanı

Caner Caner6 ay önce

Apple servis garanti kapsamında olan cihazım 15 Temmuz 2019 tarihinde telefon görüşmelerimde karşı tarafa ses az gitme veya hiç gitmeme sorunu ortaya çıktı. iPhone X cihazını aldığımdan beri kimseye vermedim ve sürekli olarak kullanmaktayım. Bunun üzerine daha Aralık 2019 tarihine kadar garantisi olan cihazımı Apple Mall Of İstanbul'da bulunan yetkili Gürgençler'e götürdüm. Apple destek uygulamasından randevu almıştım.

Bundan 10 gün sonra telefona yetkisiz müdahale tespiti var dediler ve tamiri edemeyeceklerini ve garanti kapsamında olmadığını belirttiler. Ben iPhone 5'den beri bir Apple kullanıcısı olarak bundan sonra Apple kullanmayacağım. Biz niye bu kadar paralar veriyoruz hizmet için ama hizmet görmeyeceksek niye verelim? Gittim H*** aldım. Hiçbir eksiği yok ve dörtte bir fiyatı. Evdeki Mac Air'imide satacağım. Artık bir daha bana kimse bana Apple iyidir demesin. Apple tamamen para tuzağıdır.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Due 6 ay önce  

    Son zamanlarda Apple bu yakışıksız itham ı müşterilerine yapıyor. Sizi bir üst departmana yönlendirip oyalayacaklar. Direk Tüketici Hakları'na verin. Zaman kaybetmeyin. Bu şekilde mağdur çok. İftiraya uğramış, saf yerine koyulmuş müşteri çok. Apple bu ilkesizlikten basitçe kurtulmamalı. Aslında hep birlikte sağlam bir avukat tutulup bunun hesabı sorulmalı. Tüketici Hakları'na veren müşteriler ürünlerinin ücretini alıyorlar tamam. Ama bu bir iftiradır. Bu şekilde basitçe kurtulamamalı Apple. Geçmiş olsun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler