sta-1-hoverYetersiz Çözüm

iPhone X Ekran Donma Sorunu Ve Genius Bar Hizmeti!

Erdem Erdem9 ay önce

iPhone X 256 GB marka telefonumu 2018 Şubat ayında aldım, aldıktan 1 ay sonra askere gittim 6 ay kullanmadım, döndüğümde kullanmaya başladım ve 2,3 ay sonra ekran takılmaya kendi kendine tuşlara basmaya başladı. Bunun üzerine Apple Akasya Genius Bar'a götürdüm ilk verdiğimde klasik telefonu sıfırlayıp geri verdiler sonra tekrarlayınca tekrar götürdüm ekran değişimi yaptılar geri verdiler. Kullanama başladım sorun yok gibiydi ancak tekrar benzer sorun başladı. Bunun üzerine aynı hatadan tekrar götürdüm 2. kez. Bu durumu aynı merkezdeki ilgili arkadaşa anlattım ve 4 gün önce arkadaşımın başına gelen olayı da anlattım.

4 gün önce arkadaşımla beraber Akasya Genius Bar'a iPhone 6S Plus marka telefon götürdük ve bu telefonda aynı sorun vardı garantisi bitmişti ve sorunun çözümü olmadığını yeni telefon önerisinde bulunup sıfırlama işlemi için ücret istediklerini belirttiler. Ben de bu durumu belirterek benim de garantim süremin bitmesine 10 ay var bu neden le eğer garanti sürem bittiğinde böyle bir sorun yaşarsam aynı tepkiyi alacağım bu neden le dikkat edilmesini istedim. Ama yetkili arkadaş benim sorunuma odaklanmak yerine getirdiğimiz telefonun inatla 6S Plus değil 6 Plus olduğunu tutturdu ve benim sözümü dinlemeden buna karşı baskı yaptı. (çünkü bu sorun 6 Plus da var Mis 6S Plus da yokmuş:) ). Ve bunun üzerine bende olmayacağını iddia ederek telefonumu teslim aldı.

2. Aşama. Telefonu Apple merkeze gönderdiler 1 hafta sonra geri geldi bir baktım tekrar ekran değiştirmişler. Tamam teşekkür ederim ekranımı değiştirdiniz ancak daha önce de değiştirdiniz ve 4 ay sonra tekrarladı. Bu sorumu Akasya Genius Bar'da çalışan telefonumu veren arkadaşa bahsettiğimde gayet kaba bir biçimde ''Ona o zaman bakarız'' tepkisini aldım. Gerçekten hizmetiniz ve ilginiz mükemmeldi. Bu kadar para verdiğimiz telefona belki de 9-10 ay sonra aynı sorun tekrarladığında bende 4-5 bin TL vermemi isteyecekler. Hizmet için çok teşekkür ederim. Son olarak telefonumun çekmediğini aynı hat ile farklı bir marka telefona taktığımda daha iyi çekim gücü alırken bu telefonda sinyal alamadığımı belirttim. 2. Kez verdiğimde bu sorunu da iletmiştim. Bu sorundan hiç bahsetmeyen arkadaşa ben sinyal sorunum ile ilgili ne yapıldı diye sorduğum da aynı arkadaş bana ''telefonunuza son sürüm yazılım yükledi arkadaşlar sorun yok '' diye belirtti. Bundan da Allah razı olsun aynı şekilde sorunum devam ediyor. Teknoloji devi Apple'a çok teşekkür ediyorum ilgi ve alakalarından dolayı.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler