iPhone ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

İPhone X E Yetkisiz Müdahale Deyip Bozarak Yolladılar!

4.680görüntüleme
Yiğit
Yiğit 09 Temmuz 2020 10:21

01.07.2020 tarihinde iPhone X marka cihazımı garantiye ses açma tuşunda hissiyatsızlık ve telefondan az ses geldiği gerekçesiyle Gürgençler Ankamall bayisine teslim ettim. Ardından bugün cihazınız teslime hazırdır diye mesaj geldi ve bayiye gittim. Telefonuma dışarıdan yetkisiz müdahale olduğu için işlem yapılmadığını söylediler bende cihazımı teslim alıp Apple'ı aramak istedim fakat gürgençlerdeki yetkili kişiye cihazı kontrol edebilir miyim dedim ve cihazı elime aldığımda ses açma ve kısma tuşunun tamamen bozulduğunu gördüm. Cihazı teslim almayı reddettim ve Apple onarım servisini aradım beni üst departmana yönlendirdiler ve mühendis ekibinin kontrol edeceğini eğer gerçekten yetkisiz müdahale varsa telefonumu bozuk bir şekilde almak durumunda olduğumu belirttiler. Şu an sonuç bekliyorum ama sonuç olumsuz gelirse Apple ve gürgençleri mahkemeye verip hakkımı talep edeceğim. Cihazımda yetkisiz müdahaleyi geçtim ne bir çizik ne bir çatlak var bunun üstüne garantiye veriyorum ve telefonu bozup tekrar yolluyorlar! Böyle bir saçmalık olamaz yetkililerin bu konuya el atmasını istiyorum aksi takdirde gerekli yerlere suç duyurusunda bulunacağım.

Yiğit
Yiğit09 Temmuz 2020 20:12

Şimdi Tüketici Hakları'na şikayet edeceğimden dolayı servis belgesini almak için yetkili servisin (Gürgençler) web sayfasında cihaz durumu sorgulamayı açtım. İPhone X cihazımın tamirine devam edilebilmesi için 9399 TL talep edildiğini gördüm. Aynı yetkili servisin iPhone X i garanti kapsamında 5899 TL'ye değiştirdiğini gördüm. Bu durum bile ortada ne kadar haksızlık olduğunu, baştan savma ve tutarsız bir servis olduğunu ortaya koyuyor. Hem çalışan cihazı boz yolla hem de tamiri için neredeyse cihazın 2 katı fiyat iste! Benim derdim telefon değil, benim derdim bana yapılann haksızlık ve yanıltıcılık. Bu işin peşini bırakmayacağım!

Yiğit
Yiğit10 Temmuz 2020 20:52

Bugün normal şartlarda Apple'ın mühendislik ekibinin cevabı için beni araması gerekiyordu saat geçince ben arıyayım dedim ve aradım. Sonuç olarak mühendislik ekibininde aynı kanıya vardığını ve yetkisiz müdahaleyi doğruladığını söylediler. Geriye tek seçenek Tüketici Hakları'na gitmek kaldı. Tüketici haklarında görüşürüz, hakkımı kimseye bırakmam :) Not olarak belirtmek isterim ki mühendislik ekibi de bu kanıya vararken Apple onarım servisindeki elemanların yazdığı belgeyi inceliyor yani cihazınıza bakmıyor.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Kahraman
Kahraman10 Temmuz 2020 10:15
 

Hemen hemen aynısı benimde başıma geldi daha önce garantiye yolladığım telefonu vidasız geri gönderdiler. Sonra telefonu tekrar gönderdğimde aynı sizin ki gibi cevap aldım.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler