13 Kasım
#12957475

İPhone X 6 Ayda 3. Cihaz Değişti Hepsi Arızalı

Sıkıntılı bir süreç yaşıyorum telefonun donuyor, ısınıyor, Çark dönüyor. Wi-fi yavaş, telefonda mail ve aramalarda bugüne kadar sunulan öneriler çözümlere rağmen sorunum çözülmüyor. 6 aydır sıkıntı yaşıyorum telefonum sıfırı ile 3-4 kez değişti. Ben bu kadar olumsuzluğu üst üste yaşamama rağmen yeteri kadar sabırlı davrandığımı düşünüyorum. Uzun senelerdir Apple’in kullanıcısıyım. Apple TV, Mac book, iPad, iPhone 6, iPhone 5, iPhone XS. Listelediğim cihazları şu an mevcutta kullanıyorum, kullandığım iPhone 5 ve iPhone 6 cihazları bile güncelle almamasına rağmen hala bu iPhone X cihazımdan daha iyi durumdalar. Senelerdir bu cihazları kullanıp garanti sürecini bile yaşamamışken ben X serisinde problem olduğunun kanaatindeyim. 2019 Mayıs'tan beri telefonumla ilgili sorun yaşıyorum ve düzelen bir sonuç yok.


Ben bu cihazı keyfi keder kullanmıyorum işim dolayısı ile tüm bilgilerim cihazda sizlerden bana sorunların düzelmesi için
-ayarları sıfırla
-telefonu tekrar yükle
-uygulamaları tekrar silip yükle
-sıfırdan cihaz kur gibi çözümler önerdiniz ve benim cihazım 3-4 kez garantiden değişti önerdiğiniz çözümlerde sonuçsuz kaldı. Sorun çözülmüyor
hep arızalı cihazlar bana denk geliyor. Ben bir Apple kullanıcısı olarak sizlerin yazılım destek elemanınız veya bu konuda maaşlı çalışan personeliniz değilim, benim bu işlere ayıracak vaktim yok ve her seferinde ben bu eziyeti çekmek zorunda değilim. Kabul ediyorum elektronik cihaz sorun olur mu olur, hepsi bana mı denk geldi! 6 ayda önce telefon garantiye gitti 1 hafta telefonsuz kaldım sorun çözülmedi ardından 3-4 sefer Apple a gittim her gittiğimde cihazı değiştirdiler hepsi arızalı çıktı. En son Apple kıdemli departmandan aradılar cihazımı sıfır kutuda değiştirdiler, yine 5-6 gün telefonsuz kaldım. Sonuç bugün kullandığım telefon arızalı.


Apple bu konun sorun çözeni kimse benim yaşadığım bu sıkıntılı süreçten sonra lütfen beni artık yormayın. En son aradığımda derdimi yukarıda belirttiğim şekilde anlattığımda müşteri temsilcisi Apple kıdemli departmanından h** beye aktardı. Destek olacağını söyledi mail atım kendisine kesinlikle geri dönüş yapmıyor. Yanıt alamayınca başka bir temsilci M** beye ilgilendi kendisi Apple merkeze iletti olayı 3 gün incelendi raporu geldi, başka bir birime iletmişler ama hala geri dönüş yok mail attım kendisi de geri dönüş sağlamıyor. Bu kadar iyi hizmeti olan bir firmanın personelleri neden bu kadar rahat davranış içerisinde. Lütfen çözüm artık.

Ferhat Ferhat 3.196 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ferhat23 Kasım

    01.11.2019 tarihinde ilk Apple müşteri hizmetlerine ulaştım. Belirttiğim tarihten beri hala kıdemli departmanda bulunan arkadaş telefona sürekli bir profil yüklüyor. Buradaki analizi mühendislere iletiyor. Sonra sorun çözülmüyor. Yine mühendislik birimi telefona tekrar profil yüklüyor yine kullanım analizi alıyor. Bu arada yeni sürümler yayınlanıyor ben bunları yüklüyorum. İnşallah sorun düzelir diyoruz. Ama işimiz inşallaha maşallaha kalmış durumda. Benim cihazım sıfırı ile kaçıncı sefer değişiyor. Bu arada telefondaki bilgileri iPhone 7 Plus'a yükledim serviste olduğu süreçte bu sorunların bir tanesi ile bile karşılaşmadım. Yazılım üzerinde kabahat bularak ilerleyen bu sürecin ben kesinlikle X serisinin sorunlu olduğunun kanatindeyim. Ayrıca 01.11 tarihinde aradım bu şikayetimi 13.11 de oluşturdum bugün 23.11 lütfen artık çözüm bulun telefonu arızalı şekilde kullanamaya devam etmek istemiyorum.

Ziyaretçi Yorumları