11 Mart 2019
#11697499

iPhone Türkiye'de Servis İlişkisi Bitmiştir!

Apple marka iPhone 8 Plus 64 GB telefon kullanmaktayım. Sorunum birisi arandığında beni telefonum ekranı halen daha siyah kalması ve bununla beraber zil sesinin çalması devam etmesidir, meşgule atarak tekrardan arayanı aramak zorunda kalıyorum. Ben bilgisayar mühendisiyim ve bu sorunun yazılımsal olduğu AP açık bariz ama benimle ilgilenen dört görevlide bunu anlamamakta neredeyse ısrar ettiler. Birinci randevu alarak Apple Zorlu Center merkezine gittim ve sorunumu söyledim. B** hanıma ve gerekli testleri yaparak donanımsal bir sıkıntının gözükmediğini gördü ve bir format atarak fabrika ayarlarına götürelim dedi ve dediğini yaptık sorun düzelmedi, ikinci randevumda tekrar yanına giderek söyledim ve ekran değişimi yapılmasını söyledi, gereksiz bir değişim olduğunu söyledim ama o ısrar ederek ekranı değişimi S** bey tarafından yaptırdı.


Bir hafta sonra üçüncü randevuya gittiğimde A** S** hanım bakarak o da hepsi testleri yaptı ve gördü. Sorun olmadığını telefonumu değiştirebileceğini söyledi ama aynı sorun başınıza gelir diye değiştirmeyip incelemeye göndereceğini söyledi, bende benimle ilgili bir hata olmadığını söyledim, anlatmaya çalıştım ama anlamadı bende tamam telefonum yanımda yok dedim ve yarın geleceğimi söyledim, dördüncü randevu da ise N*** isimli bayan geldi ve ben hatayı anlattım. Benden kaynaklanmadığı söyledim, gerekli testleri yaparak geleceğim dedi ve geldiğinde donanımsal bir sıkıntını gözükmediğini, yazılımsal olduğunu ve yazılımsal destek veremiyoruz dedi, hiçbir şey yapamayız, size cihazda problem olmadığına dair kağıt vereyim dedi ve isterseniz tüketici hakları mahkemesine başvurabilirsiniz, cihazın değişimi veya para iadesini alabilirsiniz dedi ve beni orada küçük düşürdü herkes bana baktı.


S** beyde aynı şeyleri söyleyerek resmen benimle dalga geçer gibi davrandılar ve bununla kalmayıp güvenlik görevlisi yanımıza geldi, ben böyle bir yaklaşım hiçbir yerde görmedim ve onların bana verdiği akıl doğrultusunda gerekli yerlere başvuracağım ve bundan sonra çevremdeki hiçbir kimseye Apple cihazı aldırmayacağım bu yaklaşımı herkese anlatacağım, bu cihazıda mahkemeye başvurarak ücret iadesini isteyeceğim. O kadar ücret ödeyerek aldığımız telefonlar ve bununla birlikte 2 sene garanti süresi olmasına rağmen benimle ilgilenen olmadı. Hiçbir şey demeden beni küçük düşüşerek beni o şekilde gönderdiler. Bu yaklaşım davranışlar Apple Markasına yakışmaz.

Veysel Veysel 1.876 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Veysel03 Mayıs 2019

    Apple markasına yakışmayacak bir durumda kaldım ve herhangi kimse iletişime geçmedi.

Ziyaretçi Yorumları