25 Ağustos 2019
#12481606

İPhone Türkiye Teknik Servis Sorunu

Öncelikle Merhaba, burada yazdığım tüm bilgilerin doğruluğunu Apple Türkiye kendi sisteminden bakarak kontrol edebilir.


Bundan yaklaşık 5 ay önce telefonumun (iPhone 6S 32 GB Silver) kendiliğinden kapanma gibi bir problemi ortaya çıktı. Telefon kendiliğinden şarj %70 %80'deyken dahi durduk yere kapanıyordu ve telefonu tekrar geri açtığımda şarjı %1 olarak gösterip ardından tekrar kapanıyordu. Ve bundan sonra telefon 30-60 dakika aralığında dinledikten sonra tekrar eski pil oranında açılıyordu. Hatta bir seferinde arkadaşımla stada maç izlemeye gittiğimiz gün biletler benim telefonumdaydı (e-bilet) tam turnikelere geldiğimiz sırada telefon kendiliğinden kapandı ve maça neredeyse 20-30 dakika geç girdik.


Her neyse bundan sonra bir gün Apple destek ekibi telefonuma bağlandı ve telefonumun pilinde bir arıza olduğunu ve Garantiye vermem gerektiğini söylediler. Ardından ilk olarak Troy Florya mağazasında telefonumu garantiye verdim ve telefonun pilinde sıkıntı olduğunu bildirdim. Fakat telefon bir hafta sonra elime geri geçtiğinde bana telefonun ekranının değiştirildiğini söylediler olay o derece komik, karım değil zararım oldu, telefonumda 100 TL'lik bir kırılmaz cam takılıydı olan ona oldu. Daha sonra telefonu alır almaz bu kez Troy Marmara Park şubesinden tekrar telefonu garantiye verdim ve telefon elime hiçbir şey yapılmadan geri gönderildi. Daha sonra temmuz ayında yine telefonu alır almaz, Apple Zorlu'ya gittim ve burada telefonun pilinde arıza olduğu çalışan yetkili tarafından tespit edildi. Daha sonra kendisine; "arıza var ise neden diğer verdiğim zamanlar telefon onarılmadı? " diye sordum. Ve bana kendi yazılımlarının onarım merkezinden daha iyi olduğunu bu nedenle onların görememiş olabileceğini belirtti. Akabinde telefonu tekrar garantiye verebiliriz ve bu kez yaparlar biz belirtiriz dedi. Fakat bu işlem yine 1 haftamı alacağı için ve 2 gün sonra tatile çıkacağım için, tatil dönüşü getireyim dedim.


Son olarak tatilden dönünce 20 Ağustos 2019 günü telefonu tekrar Zorlu'dan garantiye verdim ve yine çalışan aynı problemi fark etti. Ardından telefonu alıp işlemlerini yaptı...
Son olarak gelelim bugüne 23 Ağustos 2019 bugün mail kutuma; telefonda önceki onarımlarda görülmemiş bir donanım hatası olduğu tespit edildi. Pilin normal işlevini etkileyen bir donanım sorunu var. Yazılı bir mail geldi ve donanım sorunu olmasına rağmen bana ücretli onarım çıkartıldı. Lütfen gereği yapılsın aksi halde hakkımı adalette arayacağım.

Kadir Kadir 2.861 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları