iPhone Telefonun Kronik Sorununa Ücret Talebi!

Hazal Hazal1 yıl önce

Kalitesine güvenip aldığım iPhone 6, garanti süresi bittikten kısa bir süre sonra sürekli donmaya ve kendiliğinden ekranda programlar açmaya başladı. Zorlu Center Apple ile görüşmem sonucu telefonun sadece değişim ile düzelebileceğini öğrendim. Bir defa bile düşürmediğim ve en ufak çiziği bulunmayan telefonumun içindeki ekran soketi darbe sonucu bozulmuş (!), buna masaya sert koymak bile sebep olabilirmiş. (!) diyerek temiz kullandığım için sadece ekran değişim ücreti olan 900 TL'ye aynı model başka telefon verebileceklerini söylediler.

Bu durumda şunları sormak gerekir: 1. Aynı problem neden başka markalarda ve modellerde olmadı? Masaya bırakınca bozulabileceği simule edilecek bir test bile yapılmıyor mu? 2. Müşterinin telefonu son derece temiz ve özenli kullandığını gördüğünüz halde o müşteriye iyilik yaptığınızı düşünerek 900 TL'değişim bedeli istemek ve 3 yıl önceki teknolojiyi tekrar satın almasını sağlamak nasıl bir marka imajı oluşturur sizce? 3.Belli ki bu iphone6 için kronik bir problem (internette çok vaka okudum), bunu siz nasıl sahiplenmezsiniz?

Apple ile inanılmaz kötü bir müşteri deneyimi edinmiş oldum, bana bu telefonun daha makul bir şekilde tamirini sunmazsa telefonu hurdaya verip başka markaya geçmeyi düşünüyorum. Şu an telefonu kullanamadığım için ayrıca son derece mağdur oldum. Yüksek ücretlerine katlanarak aldığım iPhone ile uzun vadeli telefon olayının çözümünü zannederken hayatımda yaşadığım en kötü telefon deneyimi oldu!

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler