sta-3-hoverOrtalama Çözüm

iPhone Telefonumun İadesi Yapılmadı

Emre Emre 6 ay önce

2019 Haziran başlarında Apple distribütör Şengüller'den yeni (sıfır) aldığım iPhone (7 Plus 32 GB Black) cihazın mikrofon ve ekran piksel sorunları olduğunu tespit ettik. Bununla birlikte ertesi gün arızaların Apple yetkili servisi tarafından onaylanıp doğa değişim raporu düzenlemesinin ardından yasal süre olan 21 gün geçmesine rağmen firma tarafından telefonumun iadesi yapılmadı. Bu süreçte telefona 1000 TL'de zam geldi. Şengüller ise telefonun eski fiyatı üzerinden ücret iadesini teklif etti.

Zamlardan sonra bu zararımı tazmin etmeyeceğinden telefonun misliyle değişimini talep ettim. Sözüm ona bu büyük firma elimde stok yok diyerek sürekli öteliyor ve telefonumu iade etmiyorlar. Daha sonra Apple destek hattını arayıp kıdemli danışmanlardan yardım istediğimde, (kıdemli danışman H** bey) ; telefonu satan versin demeye getirirken bu tarafa döndüğümde firma, telefonu ben mi ürettim savunması ve cevabıyla argümanlar geliştiriyor. Şimdi soruyorum size; bu kısır döngüde benim mağduriyetimi kim giderecek?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Emre 5 ay önce

Şengüller isimli distribütör firma satışını yaptığı ayıplı malın arkasında durmayıp sorunumla ilgilenmedi fakat son demde Apple yetkili danışmanlarından biri sorunu sahiplenerek çözüme kavuşturdu. Telefonun arızası yetkili servis tarafından onarılamayınca cihazı sıfırı ile değiştirdiler fakat süreç 2 ay kadar sürdü ve beni çok yordu. Sonuç itibariyle mesele çözüldü.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler