sta-1-hoverYetersiz Çözüm

iPhone Telefon Garantisi Sorunu

Burak Burak01 Şubat 22:25

Telefonu 5 Haziran 2018'de aldım Black 7 32 GB lakin bir haftadır telefonumda kapanma sorunu ve şarj etmeme sorunu ile karşı karşıya kaldım. Servise götürdüm ve garantisinin olmasına rağmen %80 batarya pil sağlığı muhabbetiyle karşılaştım.

31.1.2020 tarihinde bana ulaşan mailde işlemin ücret ile yapılacağı 259 TL ücretinin olduğu bilgisi verilmiş. Sevgili Apple sana sormak istiyorum araba aldığınız da üzerinde ki akünün bile 2 yıl garantisi varken yol yardım hakkı varken bu zulüm neden? WhatsApp grubumuzda konuştuk 44 kişi Apple kullanan 7 kişi kalmışım.

Kime sorsam bir daha asla alma diyorlar? Ve şu hareketiniz hiç hoş değil telefon servise verilirken ekran koruyucu kırılmaz sizin müşterileriniz biraz hassas. Bu konuyla alakalı zararımın da karşılanmasını istiyorum. Telefonumu servisten alırken ekran koruyucu takmanızı bekliyorum. Telefonumda ses problemi mevcut iş icabı şehir dışında oluyorum ve hoparlör olmazsa sağlıklı iletişim kuramıyorum. Telefonda 10 dakika konuşuyorum telefon alev parçası oluyor. Telefon kendisini aşırı şekilde kasıyor bu kadar problem varken bataryanın %80 olması mı etken bunca şikayete?

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler