11 Aralık 2019
#13182566

İPhone Telefon Garanti Sorunu

2018 yılının başında iPhone se 32 GB model Apple marka telefon aldım. Aradan yaklaşık 8 ay geçtikten sonra pilde performans düşüklüğü ve ekranın kasadan ayrılması sebebiyle Ankara Ankamall alışveriş merkezinde bulunan Apple yetkili servis olan Gürgençler mağazasına götürdüm. Burada pil değişimi ve ekran değişikliği yapılarak sorun giderildi.


Garanti süremin bitmesine yaklaşık 1 ay kala Touch ıd çalışmaması, ekranın kasadan ayrılması ve bataryanın çabuk bitmesi %15'te kapanması sebebiyle kasım ayının sonlarına doğru tekrardan Ankara Ankamall alışveriş merkezinde bulunan Apple yetkili servisi olan Gürgençler mağazasına telefonumu bıraktım. Yaklaşık 1 hafta geçtikten sonra telefonumu alabileceğimi belirten SMS aldım. Mağazada ekran değişikliği ve Touch ıd değişikliği yapılmış olduğunu ama bataryada herhangi bir arıza tespit edilemediği için batarya değişiminin yapılmadığını belirtiler.


Telefonu teslim aldıktan 3 gün sonra Touch ıd arızası ve %15'te bataryanın biterek telefonun kapanması sebebiyle tekrardan Ankamall alışveriş merkezinde bulunan Gürgençler servis noktasına bıraktım. 9 Aralık 2019 tarihinde telefonu teslim aldım sadece yazılım yükleyerek arızanın giderildiğini ve bataryada herhangi bir işlem yapılmadığını belirttiler. Bataryanın çabuk biterek %15'lerde kapanmasının bir arıza olmadığını öğrenmiş oldum. Apple müşteri hizmetlerini arayarak mağduriyetimin giderilmesini istedim ama maalesef mağduriyetimi gidermedikleri gibi karşında insanı saf yerine koyan müşteri hizmetleri yetkilileri ile doldurmuşlar. Apple tercih etmemin en büyük sebebi servis anlayışı ve büyüklüğü idi bundan sonra Apple marka ürün almayacağım.

Atman Atman 6.179 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları