sta-1-hoverYetersiz Çözüm

iPhone Teknosa Kusurlu Ürün Geldi,İade İstiyorum.

Ayla Ayla15 Şubat 19:22

Yaklaşık bir ay önce iPhone 8 Plus aldım. On gün sonra cihaz hata vermeye başladı. Üç kere Apple yetkili servise, sayısız kere Teknosa'ya gittim. Teknosa, Apple’dan cihazın problemli olduğuna dair rapor getirmemi isteyince, raporla başvurumu yaptım. Başvurum incelendi ve sıfır cihaz verileceği söylenildi. Sıfır cihazı almaya gittim ancak ellerinde yokmuş. Hem telefon vermediler hem de elimdekini aldılar. 

Yaklaşık 5 gün telefon bekledim. Bunların üzerine, yeni gelen ürünün de üst kısmında ufak bir çizik olduğunu fark ettim ve yarım saat geri götürdüm. Gebze Center'daki çalışanlarınız çizik olan yeri ıslak mendille sildiler, siz zarar vermiş olabilir misiniz diye sordular, hatta mikroskopla bile incelediler. 

Hiçbir çözüm sunulmadı. Bu saçma davranışları Teknosa Genel Müdürlüğüne telefon edip anlattım. Bu şekilde inceleme yapmak için yetkili olmadıklarını söylediler. Ve maalesef öğrendim ki, sıfır ürünü beklememe gerek bile yokmuş, iade hakkımı da kullanabiliyormuşum. Yok yere mağdur edildim, yok yere bekletildim. Aldığım günden bugüne toplasanız 10 gün kullandım telefonumu. Şimdi o yeni verilen cihaz elimde, kullanmıyorum bile. 

Dün yeniden Apple yetkili servisten rapor alıp, mağazanıza başvurumu yaptım. Yeter bu kadar mağduriyet. Paramızla rezil oluyoruz, hayır bir de düzgün muamele de görmüyoruz. Acilen çözüm bekliyorum, artık paramın iadesini talep ediyorum.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler