16 Mayıs
#11977482

iPhone Teknik Destek Yetersizliği!

Yaklaşık 23 aydır kullandığım Apple marka iPhone 6S model telefonun son 3 aydır pil yüzdesi 20 ya da 10 altına düştüğünde kendini kapatmaya ve yeniden başlatmaya başladı. Bugün Marmara Park Troy mağazasına götürdüğümde telefonun batarya durumunun kötü olduğunu fakat 500 şarj çevirimini aştığım için değişim ücretli olarak yapılabileceğini aktardılar. Telefonun şarj çevrim 521 olarak gözüküyordu. Telefonun batarya durumunun son 3 aydır kötü olduğunu göz önüne alırsak günde 1 kere şarj ettiğim telefonu 2 kere şarj etmeye başladım. Yani telefonu 2 hafta önce götürsem batarya değişimini ücretsiz olarak yapmak durumundaydılar.


Telefon ilk açıldığı andan itibaren sistem durumuyla alakalı olarak bir kayıt dosyası tutmaya başlıyor. Bu kayıt dosyasının içerisinde sizin kullanım istatistikleri, pil durumunuz, ekran parlaklığı gibi bir sürü parametre tarihleriyle birlikte tutuluyor. Zaten teknik serviste sizin şarj çevrim sayınızı telefonunuza bağlanıp bu dosya içerisinden görüyor. Sistemin beklenmedik bir durumda kendini kapattığı zaman ya ada yeniden başlattığı zaman bu kayıt dosyasına bilgi olarak düşüyor yani sistem şu tarihte şu sistem durumunda beklenmedik bir şekilde kapandı gibi.


Bu sistem kayıt dosyası incelendiği zaman benim telefonumun ilk Sistem Hata durumuna düşmesi, 300 ile 500. Çevrim arasında bir yere denk geliyor. Bu bilgide o kayıt dosyası içerisinde mevcut. Yani Apple'in batarya için verdiği 500 şarj çevirimi garantisinin içerisinde kalıyor.


Bu durumu Apple Teknik Destek hattından Y*** beyle görüştük kendisi kibarca dinledi ve beni beklemeye alıp tahminimce kendi yöneticilerine durumu sordu. Bu arada yaklaşık 20 dakika telefon başında beklemem gerekti. Aldığım yanıt bir şey yapılamayacağı batarya değişimini ücretli olarak gerçekleştirmem yönündeydi. Ben sorduğum sorunun cevabını alamadım. Teknik bir soruya cevap veremeyecekse Teknik Destek birimindeki yöneticiler neden varlar merak ediyorum.


Durumu Apple Globale bildirdim. Türkiye'de bu tür ihtilafları Tüketici Hakem Heyeti biraz gecikmeli olsa da çözmekte başarılı, orayla da durumu ayrıca görüşeceğim.

Umut Umut 1.142 Okunma 1
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları