10 Ekim 2018
#11010905

İPhone Sorunlarının Arkası Kesilmedi!

Ocak 2017'de aldığım iPhone 5S telefonumu aldığımdan beri çeşitli sorunlar vardı, ilk 6 ay içerisinde 1 kez telefonla destek aldım ve kısmen sorunum çözüldü. Sonrası tam bir keşmekeş.
Telefonumda aldığım zamandan beri donmalar zaten oluyordu bunların artması üzerine teknik servise gönderdim.


Teknik servis kasada ezik olduğu için garanti kapsamı dışında bırakıldığını herhangi bir işlem yapılmayacağını 1330 TL karşılığında yeni cihaz verebileceklerini söyledi. Apple müşteri hizmetlerini aradım mağduriyetimi anlattım.


İki gün müsaade isteyip konuyu İrlanda'ya taşıdılar. Sonuç kocaman bir sıfır. Adına yakışanı yapan Apple tam bir çürük elma çıktı. Ne değişim yapıyorlar ne tamir. Aradıklarında siz olsanız 1330 TL karşılığında yeni cihaz alır mıydınız diyorum haklısınız diyorlar. Komik gerçekten, telefon çöp oldu garanti çöp canımın sıkıldığı da yanıma kaldı.


Ha peşini bırakacak mıyım hayır. 133300 TL daha harcarım yargıya taşıyıp. Daha almam çevreme de aldırmam. Git kırılsa bile canının sıkılmayacağı bir telefon al derim herkese. Elimdeki iPhone cihazları da hemen değiştireceğim başka markalara.
Müşteri mağduriyetini sonuna kadar hissettiren bu firmadan uzak dururum. Apple eski Apple değil maalesef. Yargı sonucunu da yine buradan yazacağım.

Yusuf Yusuf 1.826 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları