24 Ekim
#12842153

İPhone Sorunlara  İlgisiz Kalan Çalışan!

23.10.2019 tarihinde Akasya Apple Store mağazasında 20.30'da randevum vardı. Cihazımla ilgili sorunlarla ilgilenmek için çalışanlardan bir arkadaş güzel bir şekilde karşıladı. Cihazımla ilgili yaklaşık 4 adet sorun vardı, bunlardan en rahatsız edici olanı ise hoparlörden gelen cızırtı ve boğuk bir ses.


Bu sorunu arkadaşa ilettim daha diğer sorunları dinlemeden hoparlör tozlanmış temizlenmesi gerekiyor ben arka tarafa gidip hemen geliyorum dedi ve gitti yaklaşık 8-9 dakika sonra geri geldi şimdi deneyelim ses testi yaptım herhangi bir sorun olmadığını görüyorum diyerek tabletten bana gösterdi fakat sorun hala devam ediyordu.


Yanımda başka bir iPhone cihazdan aynı şekilde (canlandırma) adli zil sesi tonuyla deneme yaptık ses gayet normal kendi cihazım da ise ses cızırtı ve boğuk çıkmakta. Arkadaş ısrarla sorun olmadığını söyledi oysa ki cihazı götürmeden önce bir çok telefondan anlayan kişilere gösterdiğimde hoparlörde sorun olduğunu belirtti.


Diğer sorunları ilettiğimde bunların herhangi bir sorun olmadığını 167 gün daha garantinin devam ettiğini bu süreç zarfında aynı sorunlar teşkil ederse geldiğinizde yardımcı olabiliriz gibi sözlerle geçiştirerek tatmin etmeden yanımdan ayrılmaya çalıştı ben ise bu anlatılanlardan tatmin olmadığımı söyledim personel ise saat 21.00 da iş çıkış saatinin geldiğini gerekli bilgilendirmeyi yaptığını belirterek yanımdan uzaklaştı.


Mağaza saat 22.00 de kapanmasına rağmen yanımdan uzaklaşarak müşteriyi tam anlamıyla tatmin etmeden bilgilendirmeden ilgisizce sürat yaparak gitti.

Özgür Özgür 2.740 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları