19 Kasım
Yorum Yap
#11165023

iPhone Sıfır Değişimdeki Cihazımda Sorunlar!

Geçen hafta KVK servisinden sıfır değişim yapılan iPhone 7/128 GB cihazımda sarı ekran, video kayıt sırasında işlemci sesi ve hışırtı sesi, şebekede çekmeme sorunları mevcuttur. Yılların Apple kullanıcısı olarak hem mobile hem de PC'de bu durumla karşılaşmak oldukça üzdü. Yaptığım aramalarda cihazların çoğunda bu tarz sorun olduğu kanıtına vardım. Şimdi cihazı servise vereceğim yine aynı geldiğinde sürekli servise mi yollayacağım cihazı, benim mağduriyetim ve markaya güvenim nasıl sağlanacak! Cihazımın iadesini talep ediyorum. Gereğinin yapılma ise hukuk yolunda hakkımı ve mağduriyetimi arayacağımı bildiririm.

Onur 908 Okunma

Cevaplar

  • Onur01 Aralık

    Bu kadar beklememize rağmen Apple cihazı geri yolladı yetkisiz müdahale olduğunu söyledi. Yasal olarak hakkımı arayacağım. Kimseye de tavsiye etmiyorum.

  • Onur01 Aralık

    2 hafta önce KVK tarafından değişim olan cihazımda ekran sararması vb... Sorunlar yaşandığı için servise yolladım 1 hafta mühendis incelemesi ardından cihazımda yetkisiz müdahale olduğu ve bu yüzden onarım yapılmayacağını bildirdiler. Sıfır aldığım garantili cihaza niye müdahale ettireyim ben. Mağdurum şu an mağduriyetimin karşılanmasını istiyorum. Yasal yollara başvuracağımı bildiririm. Çin malı telefondan farkı olmuyor o zaman aldığımız cihazın bunu anlıyorum. Evimdeki tüm Apple cihazlarımı da satılığa çıkaracağım tanıdığım kimseye de tavsiye etmeyeceğim.

  • Onur24 Kasım

    Geçen hafta KVK tarafından değişim olan cihazımın ekranında sararmalar olduğunu, kamera kayıt sırasında hışırtı sesinin olduğunu ve servis sorunu yaşadığımı bildirdim. Gürgençler servise cihazımı bıraktım 1 hafta sonra arandım yetkisiz müdahale var diye cihazda onarım ücreti çıkardılar. Böyle bir saçmalık olabilir mi KVK nın değişim yaptığı cihazı nasıl yetkisiz müdahale olarak nitelendirirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler