03 Temmuz
#12210561

İPhone Sıfır Aldığım Bozuk Telefonun Serviste Onarılmadı

İPhone 6S Plus telefonum kitlenerek kendini tamamen kapatıyor ve reset atarak açmam gerekiyor. 6 kez aynı sıkıntıdan dolayı Kayseri zentech servisine bıraktım. Her defasında sıkıntı giderildi diyerek geri verildi 2 kez ekran değişimi yapıldı.


03.07.2019'da teslim almaya gittiğimde yine ekran değişimi yapıldı söylendi. Kurulumda sıkıntı yaptığımı düşündükleri için kurulumu Kayseri'deki zentech servisinde bulanan personele yaptırdım ben daha telefonumu elime almadan zentech personelinin elinde aynı sıkıntıdan dolayı kapandı. Daha servisten çıkmadan bana şarj bitti diyerek geçiştirerek beni gönderdi. Bir sıkıntı var mı dediğimde yok onarım bitti dedi. Yalan ayıp değil mi ayrıca sıfır cihaz alıyorum 3.500 TL hiç kullanmadan telefonum servisten çıkmıyor.


Bu sorun telefonumda halen devam etmektedir Apple kıdemli danışmanla defalarca görüştü. Değişim talep ettim, yetkilerinin olmadığını söylediler eski adı Pupa alan Kayseri Apple servisinde çalışan personel bana kıdemli danışmanla sürekli konuşmamı telefonumu iyi bir kıdemli danışmanın değiştirebileceğini söyledi. Kıdemli danışman benim yetkim yok dedi. Kim doğru kim yalan anlamadım. Lütfen Apple yetkilileri değişim yapmasını istiyorum. Günah değil mi o kadar para ödedim, rezil oldum. Bu yüzden şikayetçiyim. Gerekli işlemlerin yapılmasını istiyorum.

Kubilay Kubilay 2.957 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları