sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İPhone Servisten Gelen Cevap

Erkin Erkin7 ay önce

Sol alt hoparlörde ses sorunu olduğunu fark ettiğimde Apple Zorlu AVM servisine telefonu randevu alıp teknik servise bıraktım. Orada yapılan teknik incelemeden sonra telefonda iç donanım ve dış yüzeyinde hiç sorun olmadığı hatta sıfıra yakın derecede temiz kullanıldığı bana söylendi. Adını bilmediğim bir alete telefon bağlandı ve ses için test yapıldı. Şüphelendiğim gibi sesin az geldiği sol alt hoparlörden testte de arıza bildirimi aldık. 2-3 gün sonra servisten bana gelen cevap tirajı komik şekilde:

''Teknisyenlerimiz ürününüzü inceledi. Ürününüzün onarımının yeni bir ürünle değiştirilmesinden daha pahalıya mal olacağını bildirdiler. Bu sorun ürünün durumundan veya ürün üzerinde yapılan yetkisiz değişikliklerden kaynaklanıyor. Böyle bir durumla karşılaştığınız için üzgünüz. Bu durumda birkaç seçeneğiniz vardır. Yeni bir ürün satın almayı düşünmenizi tavsiye ederiz. Yeni ürün, yeni aksesuarlar ve iki yıllık garanti ile birlikte gelir. Apple Store'da size mevcut seçenekleri göstermekten memnuniyet duyarız.

Alternatif olarak, bir servis ürünü de satın alabilirsiniz. Servis ürünü şu anda sahip olduğunuz ürünle aynı model olacaktır ve maliyeti yeni bir modelin fiyatından daha düşüktür. Servis ürünü aksesuarlar ile birlikte gelmez. Apple'in iki yıllık sınırlı garantisinin kalan süresi (varsa) servis ürününe aktarılır. İlginizi çektiyse şu sayfayı ziyaret edin: ''

Yani ürünümün tamiri için yeni telefon alıyormuş gibi para ödemem gerekiyor bir de 5500 TL küsür. Ben bu ödemeyi kabul etmiyorum. Ürünümün yeni ve sağlam bir telefon ile değişimini istiyorum. Buradan sesleniyorum Tüketici Heyeti dahil her yere bu konuyu taşıyacağım.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler