08 Aralık 2018
#11269181

iPhone Servisi Telefonumun Piline El Koydu!

07/12/2018 tarihinde saat 09:20'de Eskişehir Pupa Apple Servisi'nde iPhone 6S telefonumun pilini ücreti mukabilinde değiştirmek için başvurdum. Pil değişimi ile alakalı tarafıma ücret dışında hiçbir bilgilendirme yapılmadı. Telefonum teslim alındı, 2 saat içinde teslim edileceği söylendi. Web sitesinden tamir durumunu takip ederek, işlem tamamlandığında teslim almaya gittim. Telefonumu yeni pili takılmış ve sağlam olarak teslim aldım, 199 TL ödememi yaptım. Değiştirilen eski pili talep ettiğimde bu pili bana teslim edemeyeceklerini, Apple'a göndereceklerini ilettiler. Sebebini sorduğumda Apple ile görüşmem gerektiğini söylediler.


Öğle saatlerinde Apple çağrı merkezi ile görüştüm, durumu izah ettim, prosedür gereği pilin teslim edilmeyeceğini söylediler. Israrla yeni pilin ücretini ödediğimi, eski pilin de 86% kapasitede ve sağlam olduğunu, geri alıp başka cihazda değerlendireceğimi, eğer değişim öncesi baştan eski pilin bana teslim edilmeyeceği söylense idi, yeni pil alımını yapmayacağımı ilettim. Pupa ile görüşeceklerini hatta kalmamı istediler, hat düştü, geri arama yapmadılar. Tekrar arayarak başka bir müşteri temsilcisine aynı konuları baştan izah ettim, hiçbir şey yapamayacaklarını, Pupa ile görüşmem gerektiğini söylediler. Şikayet kaydımı aldılar. Konuyla ilgili geri dönüş sağlanıp sağlanmayacağını sorduğumda dönülebilir de, dönülmeyebilir de dediler.


Orijinal ve yetkili servis diye bu firmaları tercih ettim ancak dışarıdan yedek parça alsam hem eskisi hem yenisi elimde olacaktı.
Sonuç olarak; bana yeni pil değişimi yapıldığında eski pilime el konularak tarafıma iade edilmeyeceği belirtilmedi, yeni pilin ücretini ödememe rağmen, oldukça sağlam olan eski pilime el konuldu. Bu hususta iki ayrı soru kafamda canlanıyor;
1-Acaba telefonun pili değişmedi de yazılımsal olarak bir şeyler yapıldı ve benden pil değişmeden para mı alındı? Bu sebeple mi eski pilimi fiziken iade alamıyorum?
2-Eğer pil değişti ise eski pilimi hangi amaçla hangi firma ne için kullanacak? 86% kapasitedeki pili ben başka cihazda kullanabilecek iken, neden firmaya hibe etmek zorunda bırakılıyorum?
3-Neden herkes topu birbirine atıyor?

Erman Erman 1.518 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları