15 Aralık 2018
#11306680

İPhone Servise Gönderdiğim Telefonu Daha Da Bozdu!

2 hafta önce iPhone 6 cihazımı batarya problemi nedeniyle Başarı teknik servise gönderdim. Çarşamba günü Başarı teknik servisi arayıp telefonumun neden hala gelmediğini sordum garantili telefonumun garanti dışına çıktığını yetkisiz kişiler tarafından müdahale yapıldığını söylediler. Böyle bir şeyin olması imkansız. Kim garantili telefonunu başka yere yollar? Telefonumu geri yolladılar ve cihazın ekranı çizik çizik rengi gitmiş ve dokunmatiği çalışmıyor. Böyle bir şey nasıl olabiliyor ben onlara çalışan cihazımı yolladım sırf tamir etmemek için garantiden çıktığını söylediler bir de üstüne bozup vermişler. Yetkililer bu mesajı okuyorsa acilen bana ulaşsınlar. Aksi takdirde Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağım. Tüm hakkımı arayacağım. Ben böyle rezalet görmedim. O kadar para ödüyoruz alırken karşılığı bu mu bir de böyle isim yapmış bir markanın böyle bir ayıp yapması gerçekten çok yazık. Umarım bir an önce mağduriyetim giderilir.

Beyzanur Beyzanur 1.568 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Beyzanur12 Ocak

    1.5 ay önce iPhone 6 cihazımı batarya problemiyle Başarı teknik servise göndermiştim. 10 gün sonra arayı cihazımın neden hala gelmediğini sorunca telefonumu ekranının orijinal olmadığını garanti dışı kaldığını söylediler. Böyle bir şey olması mümkün değildi. Ve benden 1000 TL para istediler. Ve telefonu aldığım yeri suçladılar onlar size böyle ürün satmıştır diye. İtiraz ettim telefondaki kişi mühendislere yeniden incelenmesi için talepte bulunduğunu söyledi. Daha sonrasında telefonumun camının değil içindeki bir parçasının orijinal olmadığını söylediler. Hangi parça olduğunu sorduğumda bu bilgiyi paylaşamayacakalarını söylediler. İtirazım reddedildi. Telefon geri geldiği dokunmatiği çalışmıyordu kamerası kaymıştı ve ekranında çizikler vardı. Telefonum kullanılmaz haldeydi. Apple teknik servisi yeniden aradım. İçindeki orijinal olmayan parçadan dolayı böyle bir şey olduğunu kendilerinin suçu olmadığını söylediler. Bugün Zorlu centerdaki Apple a gittim. görevliye sorunumu anlattım telefonumun garanti dışı bırakıldığını ve daha da bozulduğunu söyledim.  Telefonumu incelemeye götürdü. Cihazımda hiçbir yetkisiz müdahaleye ve sahte parçaya rastlanmamış. Telefonumun ekranı ve bataryası değiştirildi. 

  • Beyzanur12 Ocak

    1.5 ay önce iPhone 6 cihazımı batarya problemiyle Başarı teknik servise göndermiştim. 10 gün sonra arayı cihazımın neden hala gelmediğini sorunca telefonumu ekranının orijinal olmadığını garanti dışı kaldığını söylediler. Böyle bir şey olması mümkün değildi. Ve benden 1000 TL para istediler. Ve telefonu aldığım yeri suçladılar onlar size böyle ürün satmıştır diye. İtiraz ettim telefondaki kişi mühendislere yeniden incelenmesi için talepte bulunduğunu söyledi. Daha sonrasında telefonumun camının değil içindeki bir parçasının orijinal olmadığını söylediler. Hangi parça olduğunu sorduğumda bu bilgiyi paylaşamayacakalarını söylediler. İtirazım reddedildi. Telefon geri geldiği dokunmatiği çalışmıyordu kamerası kaymıştı ve ekranında çizikler vardı. Telefonum kullanılmaz haldeydi. Apple teknik servisi yeniden aradım. İçindeki orijinal olmayan parçadan dolayı böyle bir şey olduğunu kendilerinin suçu olmadığını söylediler. Bugün Zorlu centerdaki Apple a gittim.  Telefonumu incelemeye götürdü. Cihazımda hiçbir yetkisiz müdahaleye ve sahte parçaya rastlanmamış. Telefonumun ekranı ve bataryası değiştirildi. 

Ziyaretçi Yorumları