iPhone ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

iPhone Servis Hizmeti Düşük Model Olunca Başka Oluyor

5.779görüntüleme
Selim
Selim 23 Kasım 2020 13:38

 iPhone 6 Plus kullanıcısıyım ve eski olan telefonumun haliyle bataryası da eskidi. 18 kasımda batarya değişimi için randevu aldım. Malatya Apple servisi hizmet iletişimde telefonu incelediler ve ekranın sağ üst tarafında neredeyse iğne ucu kadar bir parça da kırık var dediler. Kırılan parçanın fotoğrafını çekip büyütünce görülebiliyordu ve bu şekilde batarya değişimi yapamayacaklarını ilettiler.

Ok kural kuraldır, bende sorumluluğu aldığımı olası bir ekran kırılması durumunda ekranı da değiştireceğimi ilettim. Buna rağmen kabul etmediler, ben şimdi korsan telefoncu da mı yaptırayım dedim ve siz bilirsiniz, gittiği yere kadar kullanın diye de dalga geçtiler.

Ben zaten gidiyor olsa size mi gelirim? Kaldı ki modeli aşağıda da olsa ben Apple kullanıcısıyım. Son 3 ayda 1 iPad ve 1 iPhone aldım, neden? Çünkü markada ki hizmete güvendiğim için. Sonuç? Resmen dalga geçildim. Telefon zaten eskidi, korsanda yapmam bu i en kötü kendim değiştiririm ama şunu biliyorum bir daha da Apple’ın önünden geçmem.

Yazık ki markada kendisini müşteriye destek olmak için parçalayan insanlarda var ama servis noktasını belirlerken de, personel eğitimi verirken de aynı özeni göstermek lazım.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler