sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İPhone Servis Destek Fiyaskosu

Selçuk Selçuk18 Eylül 23:28

Yaklaşık 15 aydır sıfır almış olduğum iPhone 7 Plus cep telefonumu sorunsuz bir şekilde kullanıyordum. Cihazım 2 aylık iken arka cebimde kamera camında kılcal bir çatlak oluştu.

Nitekim sorunsuz şekilde kameramı sorunsuz olarak kullanmaya devam ediyordum. Yaklaşık 1 hafta önce cihazımdan aramalarda kulağıma gelen ses çok azaldı bununla birlikte müzik sesi de azaldı.

Sıkıntım bu olunca 14.09.2020 tarihinde cihazımı Egemek Apple Servisine teslim ettim. Cihazımı teslim ederken arızalarımı bildirdim kamera camında ki durumu da gördüler ve bende izah ettim ve teslim aldılar. 15.09.2020'de servisten beni aradılar kamera camında çatlak olduğu için servisin garanti kapsamında işlem yapmayacağını belirtip 3600 TL civarında bedelle cihaz değişimi sundular.

Cihazımın ses sorunu mevcut bana kamera camında ki kılcal çatlağı bahane edip servis hizmeti vermiyorlar. Cihazların pazarlama aşamasında yok şöyle sağlam Yok böyle sağlam diye pazarlama metotları yapan firmalar cihazınız arızalandığında neredeyse ellerine büyüteç alıp telefonda nokta çizik vb... Bahaneler bulup destek sizlere destek vermemek adına ellerinden geleni yapıyorlar.

Bu konu ile ilgili yetkili mercilerle defalarca görüştüm çözüm sunamadılar. Araba almışsınız motor yağ kaçırıyor garanti kapsamında servise götürüyorsunuz servis size koltuk döşemelerinde yırtık var servis olarak size ve aracın motoruna bakamayacağız diyorlar mantık bu.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler