25 Kasım 2019
#13043162

iPhone Saygısızlığı

iPhone 7 Plus cihazımı 12 Ocak’ta Teknosa'dan almıştım fakat aldığım günden itibaren kamera çekimi oldukça kötüydü bu sebeple Apple müşteri hizmetlerini birkaç kez arayıp destek istedim uzaktan destek oldular sorun devam edince bugün Akasya mağazasına gittim.


Teknik servis görevlisi sözde görevli gözlüklü ismini asla vermeyen bir arkadaş önce dinledi surat ifadesi umursamaz çekim yapmamı istedi gece sorun yaşıyorum dedim fotoğrafları videoyu gösterdim ısrarla beni dinlemeyip çekim yaptırdı mağazada çekim yaptım. Bir de kendi çekti bak ikisi arasındaki farka dedi beyefendi ben gece sorun yaşıyorum şu an normal dememe rağmen sen elinle siliyorsun dedi ben 1 senedir bu cihazı kullanıyorum ben sorun yaşıyorum dememe rağmen hayır sen elinle siliyorsun sorun yok dedi umursamaz tavırlarla ben teknik ekip görsün cihazımda kayıtlı videolar dedim hayır sorun yok diye 3.kez tekrarladı bu kez sinirlenmem üzerine randevu alın o zaman diyerek basından savdı.


Son derece laubali, itici bir tavrı vardı benden önce iki kişide rahatsız oldu davranışlarından. İsmini sorduğunda ismini vermedi bu ne ciddiyetsizlik umursamazlık ben ilk defa telefon kullanmıyorum sorun yaşıyorum diyorsam yaşıyorum çok biliyorsan neden öndesin acaba ya da sen ne iş yapıyorsun?

Gokcen Gokcen 4.915 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları