sta-4-hoverİyi Çözüm

İPhone Satış Sonrası Garanti

Berker Berker18 Aralık 2019 20:27

Apple ''iPhone 8 Plus space grey '' telefonumu aldığım tarihten itibaren orijinal Apple kılıfı (-ki dünya para verip aldık) ile kullanmama rağmen telefonun etrafında bulunan çerçevede noktasal renk atmaları muhtelif boylarda oluştu. Bir de telefonun bataryasının saçma sapan bir anda bitmesi ve dolması durumlarıyla birkaç Apple uygulamasında telefonun kendini tekrar başlatması hadiseleri olunca telefonumu garantiye göndermeye karar verdim.

Telefonumu garanti süresinin bitimine 3-4 gün kala Kayseri Zentech Apple yetkili servisine götürdüğümde Apple kimliğimin şifresini öğrenmemi söylediler. Apple servisini (0216 282 15 11) aradım ve durumu anlattım. Apple kimliği değişim talebi oluşturuldu. Fakat sürecin garanti süresini geçmesi nedeniyle hızlandırabilir misiniz diye sordum. Hayır ama garanti sürenizi uzatabiliriz dendi. Garanti süresini uzattıklarını ve telefonun Apple kimliği değiştiğinde 100951650764 olay numarası ile yetkili servise götürebileceğimi söyleyerek kapattık telefonu.

14 gün sonra Apple şifreyi değiştirmem için mail attı ve değiştirdim. Teknik servise gittiğimde garantiniz bitmiş cevabını aldım, aynı numarayı arayıp durumu anlattım, karşı taraf hızlı bir şekilde olayımın çözüldüğü teknik servise bilginin verildiği telefonumu bırakabileceğimi söylediler. teknik serviste cihaz fotoğraflarını karşı tarafla paylaşacağını söyledi. Aradan geçen 15 günde bana verilen işlem takip numarasından yaptığım sorgulamalarda telefonun test aşamasına hazırlandığı ve ardından test aşamasında ibareleri görünüyordu. Bende haliyle işlem yapılıyor sanıyorum fakat teknik servisi süreç ile ilgili aradığımda Apple tarafından garanti uzatma işlemi için mail beklendiğini, mailin gelmediğini ve telefonumun teknik serviste bekletildiğini söylediler.

Bu konu hakkında benim neden bilgilendirilmediğim yahut ben aramasam kaç gün daha bekleyeceği konusunda sorduğum sorularına Apple'dan mail gelmeden bir müdahale yapamayacaklarını söylediler. Apple aradığımda hemen mail atıyoruz denildi ve sorunum 1 saatten daha kısa sürede telefonun hazır olduğu bilgisi geldi. Fakat batarya değişimi ve kasa deformasyonu ile ilgili bir işlem yapılmamış çünkü Apple garanti kapsamında değilmiş? Ben bu telefonun kabuğunun soyulmaması için sizin söylediğiniz kılıfı kullanmaktan başka ne yapabilirim? Bu çözümünü sizin yapmanız lazım. İki bataryası 2 yılı olduğu için bitmiş olabilir diyor Apple destek çalışanı; evet arıza tespiti güzel ama çözüm nerede? Garanti kapsamında değişimini neden yapmadınız?

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler