İPhone  Personelin  Kabalığı ve Müşteri Memnuniyetsizliği!

Hülya Hülya1 ay önce

Bugün (21/092020) Akasya AVM de bulunan Apple mağazasına eşimle birlikte iPhone 7 telefonumun konuşma sırasında sesin duyulmaması sorunu üzerine teknik destek almak için bir gün öncesinden 16.40’a randevu alarak gittik. 

Telefonumdaki sorundan söz ettiğim E*** adında bir görevli, telefonumda bir parça değişimi olacağını ve telefonumdaki verilerin küçük bir kısmının silinebilme ihtimalini ve büyük bir silinmenin söz konusu olmayacağını belirtti. Küçük bir şeyin silinmesi beni etkilemez diye düşünerek telefonumu teslim ettim. Ve aynı gün saat:18.30 da teslim alabileceğimizi söyledi. Telefonu teslim almaya gittiğimizde (telefonuma ne yaptılar bilmiyorum) telefonumun tamamen kapandığını ve tüm bilgilerimin silindiğini söylediler. İnanılmaz sinirlendim. Bana böyle bir konudan söz etmediler ama ettiklerini iddia ettiler. Onların bana söylediklerini aktardığımda tamamen inkar yoluna gittiler E** ve E*** adlı bir görevli daha. Son derece kaba bir şekilde resmen azarlarcasına sanki telefonumu ben bloke etmişim gibi enteresan bir davranış şekline büründüler. Arkasından bana yeni bir telefon verirken “ sim kartını taktınız mı” gibi daha da ilginç bir soru sordular. 

Ben yeni telefonla ilk defa karşılaşmışım, elime alalı 5 dakika olmuş, bana böyle saçma sapan bir soru soruyorlar ve e***  denen saygısız bunu takmanın benim sorumluluğunda olduğunu iddia ediyor. Ben, telefonumu basit bir ses kısılması nedeniyle veriyorum ve telefonumu tamamen iptal ettirecek bir noktaya getiriyorsunuz,   söylediğiniz tüm sözleri inkar ediyorsunuz ve ne olduğunu anlamaya çalıştığım bir sırada elime yeni telefon tutuşturup, bir de sim kartı takıp takmadığımı soruyorsunuz? Bir de bunun benim sorumluluğumda olduğunu kaba bir şekilde  söyleyerek azarlama durumuna geçiyorsunuz. Yedeklemeleri düzenli yaparım ama son bir aydır yapamadığım için nelerin yok olduğunu bilemiyorum. 

Ben üniversitede öğretim görevlisiyim ve her döküman benim için önemlidir. Yedekleme yapmam gerektiğini kapıdaki görevlilerin mutlaka söylediğini de iddia ederek ( böyle bir cümleyi kimse bize karşı kullanmadı) bize yine yeni bir azarlama moduna girerek ve defolun der gibi sönüp sırtını çekti gitti. 

Ben bu iki elemanın saygısızlığından e**  ve e**adlı ( hanım demeye dilim varmıyor ne yazık ki) Akasya AVM Apple da müşterilere bu şekilde davranış biçimlerinden son derece rahatsız oldum. Apple gibi marka olmuş teknoloji devi bir mağazada böylesine , saygısız, kaba  çalışanların olması Apple adına yakışmadı.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler